Rusija razmatra mogućnost izdavanja prve međunarodne obveznice otkako joj je Zapad zbog rata u Ukrajini uveo sankcije. Rusko gospodarstvo zbog sankcija ulazi u drugu godinu recesije pa Vlada traži nove izvore prihoda...
Rusko Ministarstva financija objaviloo je u petak da su se obratili 25 zapadnim investicijskim bankama te velikim ruskim bankama - Sberbanku, VTB-ui Gazprombanku - kako bi ispitali mogućnosti izdavanja euro-obveznica, piše Financial Times.
Rusija je posljednji put prikupila novac na međunarodnom tržištu 2013., obvezničkim izdanjem vrijednim 7 milijardi dolara. Iako je u ovogodišnjem proračunu naznačena mogućnost prodaje 3 milijarde dolara obveznica, analitičari procjenjuju da će iznos ipak biti manji.
No, FT, pozuvajući se na anonimne bankarske izvore, navodi da Rusija razmišlja o izdanju desetogodišnjiih obveznica u vrijednosti 3 milijarde eura.
Iako su sankcije uglavnom usmjerene na državne tvrtke, među kojima su Sberbank, VTB i naftna kompanija Rosneft, zapadni ulagači klone se Rusije općenito, tako da su se banke Barclays i Royal Bank of Scotland potpuno povukle iz Moskve.
Prinosi koje ulagači traže kako bi kupovali ruske vrijednosnice umjesto niskorizičnih američkih lani su porasli, no zbog pada prinosa na globalnom tržištu obveznica ruske vrijednosnice su manje privlačne.
Na rusku dolarsku obveznicu s dospijećem 2023. prinosi su sada 4,53 posto, a u rujnu 2013. su bili 4,9 posto.
Rusiji su nova sredstva potrebna kako bi začepila rupe u proračunu izazvane padom cijena nafte. Ministri moraju smanjiti troškove za 10 posto, a država razmišlja i o privatizaciji nekih državnih tvrtki među kojima su Rosneft, zrakoplovna kompanija Aeroflot i tvrtka za iskopavanje dijamanata Alrosa.