Po mišljenju niza analitičara, jačanje rublja u odnosu na dolar i euro prate znakovi panike na deviznom tržištu...
Po mišljenju glavnog ekonomista za Rusiju banke ING Dmitrija Polevoja, "panika je istovremeno bila i posljedica i uzrok pada vrijednosti rublja krajem 2014.; očigledno, određene znakove panike u suprotnom smjeru vidimo i sada, kada rubalj nastavlja rasti unatoč padu cijena nafte", piše Rossijskaja gazeta.
Dolar i euro su zaista nastavili padati. Tako je početkom današnjih transakcija na Moskovskoj burzi dolar već pao za 1,46 rubalja do vrijednosti od 52,17 rubalja. Euro je pao za 1,64 rubalja na 56,2 rublja.
Cijena nafte je također nastavila padati. Cijena barela marke Brent jutros je imala vrijednost oko 56 dolara. Ovu tendenciju podržavaju i podaci o rezervama nafte u SAD-u, koje su od 27. ožujka do 3. travnja porasle za 10,9 milijuna barela.
Po mišljenju Polevoja, rast rublja sada omogućava čitav niz faktora. U njih spadaju smanjenje volatilnosti, smanjenje uplata na temelju vanjskog duga, višak deviza koji se sakupio od 2014., priljev investicija. "A priljev deviza od stanovništva je posljednji 'kamen' u ovoj građevini", smatra ovaj stručnjak.
Pa ipak, po njegovom mišljenju, pretjerano jačanje rublje bi moglo biti opasno pri ovakvim cijenama nafte. "Međutim, faktori koji sada djeluju zajedno s predstojećim poreznim uplatama mogu još neko vrijeme poticati rubalj da doseže nove lokalne maksimume", smatra Polevoj, prenosi RBTH.