Sva poduzeća imaju potrebu za putovanjima, bilo to svakodnevno ili nekoliko puta tijekom godine. Za službeno putovanje udaljeno više od 30 kilometara potrebno je izraditi putni nalog koji služi kao dokaz da se putovanje stvarno dogodilo...
Službeni put može biti u tuzemstvo kada se ne prelazi granica države te u inozemstvo kada se prelazi granica države. Osnovna razlika između navedenih putnih naloga je u obračunu dnevnice. Neoporeziva dnevnica za Hrvatsku iznosi 170 kuna i djelatnik ostvaruje pravo na nju kada je na službenom putu duže od 12 sati. Uz cijelu dnevnicu moguće je ostvariti pravo na pola dnevnice kada je djelatnik na službenom putu više od 8 sati ali manje od 12.
Dnevnica za inozemstvo obračunava se od trenutka prelaska hrvatske granice do trenutka povratka u hrvatsku. Kod putovanja sa avionom inozemna dnevnica se obračunava od trenutka polaska aviona iz zračne luke do povratka aviona u zračnu luku. Neoporezive dnevnice za svaku državu propisane su Pravilnikom o porezu na dohodak.
Putni nalog kao vjerodostojna isprava mora sadržavati sljedeće podatke: nadnevak izdavanja, ime i prezime djelatnika koji odlazi na službeno putovanje, mjesto odredišta, svrha putovanja, vrijeme polaska i vrijeme povratka pa samim time i vrijeme trajanja putovanja, podatke o prijevoznom sredstvu (ako se putuje automobilom potrebno je navesti marku i registracijsku oznaku automobila, početno i završno stanje brojila), potpis ovlaštene osobe i pečat, obračun troškova, izvješće s puta.
Uz putni nalog obavezno se prilažu dokumenti kojima se dokazuju navedeni izdaci, kao što su troškovi hotela, cestarine, goriva...
Evidencija putnih naloga je vrlo česta problematika kod poslodavac. Na koji način evidentirati putne naloge? Koji su obrasci pravovaljani? Što sve treba biti navedeno na putnom nalogu?
U praksi se mogu pronaći različiti načini vođenja evidencije putnih naloga, od izrađenih obrazaca u excel ili word obliku, različitih besplatnih i plaćenih programa, vođenje evidencije od strane knjigovodstvenih ureda i dr.
Koji je način najbolji? Sve ovisi o potrebama poduzeća i broju putnih naloga koje je potrebno izraditi. Ako su službena putovanja vrlo rijetka moguće je iskoristiti neki od obrazaca dostupnih na internetu te evidentirati putni nalog na taj način. No kod velikog broja putnih naloga potreban je program u kojem se mogu evidentirati svi nalozi na jednom mjestu.
Program za putne naloge koji smo mi isprobali je SoftCRM koji omogućava izradu putnih naloga sa više relacija i međurelacija, dodavanje inozemnih i tuzemnih dnevnica, ispis na predefinirane obrasce u skladu sa aktualnim pravilnikom, evidenciju svih dodatnih troškova sa mogučnošću dodavanja dokumenata kao dokaz stvarno nastalim troškovima i dr.
Svi djelatnici evidentirani su u programu, pamti se svrha putovanja koja se može izabrati iz povijesti, pamti se marka vozila i pripadajuća registracija kako se isti podaci nebi trebali ponovo unositi. Za svaki putni nalog omogućen je unos izvještaja te ispis istoga.
Program omogućava popis svih putnih naloga koji se može spremiti na računalo u nekoliko formata te osim osnovnih podataka prikazuje i ukupne iznose troškova, troškova km, prijeđenih km, broja dnevnica te trošak dnevnica.
Osim putnih naloga program SoftCRM omogućava vođenje i drugih aspekata poslovanja pa tako na jednom mjestu možete imati potpune evidencije izlaznih računa, narudžbenica, komunikacije sa korisnicima, odrađenih zadataka, odsutnosti djelatnika i drugo.
Putni nalozi, odnosno iznos neoporezivih dnevnica, su često predmet poreznog nadzora zbog toga je preporučljivo voditi naloge ažurno, priložiti svu dostupnu dokumentaciju koja potvrđuje vjerodostojnost službenog puta.
Isprobajte način vođenja putnih naloga u specijalizianim programima i olakšajte si vođenje obavezne evidencije bez gubitka podataka.