Zadnjih mjeseci Ministarstvo uprave radi na jednom od najvažnijih projekata u reformiranju državne uprave – prijedlogu izmjena Zakona o državnim službenicima kojim se, između ostalog, namjeravaju ukinuti službenički sudovi, „redefinirati“ status jednog dijela dosadašnjih službenika, te promijeniti sustav ocjenjivanja i napredovanja, piše Slobodna Dalmacija...
Kako neslužbeno doznaju iz Slobodne, u Ministarstvu su svjesni kako se dio ovih promjena može od strane oporbe ili sindikata ocijeniti kao politizacija uprave, ali smatraju kako je prijeko potrebno pokušati sustav državne uprave napraviti efikasnijim, racionalnijim i jednostavnijim. U većem dijelu javnosti državni službenici ionako imaju imidž svetih krava za koje vrijede neka druga pravila u odnosu na sve ostale radnke u zemlji, pa se u Vladi nadaju kako bi trebali dobiti potporu javnosti za provođenje ove reforme.
Uostalom, Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond i Europska komisija, kao i brojni drugi ekonomski analitičari, među kojima i neki istaknuti HDZ-ovci, kao jedan od prioriteta u provođenju reformi stalno izdvajaju reformu državne uprave. Stoga se u Ministarstvu nadaju da će svi dati svoj kvalitetni udio u javnoj raspravi koja bi uskoro i trebala uslijediti, kada se prijedlozi izmjene zakona i službeno predstave. Do tada će Ministarstvo uprave provesti još jedan krug razgovora sa sindikatima na ovu temu, nakon što je jedna „runda“ pregovora već obavljena.
Prema sadašnjoj radnoj verziji prijedloga, iznjedrenoj i nakon prvog „suočavanja“ sa sindikatima (ovaj novi prijedlog izmjena zakona sindikati tek trebaju dobiti na novo očitovanje), ukinuli bi se službenički sudovi i Viši službenički sud. Razlog tome jest činjenica da su službenički sudovi (sastavljeni od državnih službenika) bili više socijalne institucije, a manje „pravi“ sudovi, koji bi znatno ublažavali sankcije zaposlenima za povrede službene dužnosti.