Prema posljednjim podacima DZS-a u travnju je zabilježen pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini. Godišnja stopa inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena, u travnju je iznosila -0,5%, što je blago ubrzavanje godišnje stope pada u odnosu na mjesec ranije (u ožujku -0,4%). U odnosu na ožujak potrošačke su cijene bile više za 0,3%...
Negativnoj godišnjoj stopi rasta potrošačkih cijena najviše je pridonio pad u kategoriji prehrane i bezalkoholnih pića (-2,3%) koja u strukturi potrošačke košarice čine udio od gotovo 30%. Pri tome su cijene prehrane pale za 2,4% od čega su cijene ulja i masti zabilježile najznačajniji pad (-14,0%). I većina ostalih sastavnica košarice prehrambenih proizvoda ostvarile su pad, a ponajviše, meso (-1,6%), voće (-3,9%), povrće (-12,2%) te kruh i žitarice (-2,1%) dok su cijene ribe i mlijeka, sira i jaja nastavile s godišnjim rastom cijena (2,4% odnosno 4,4%).
Godišnji je pad zabilježen i u ostalim kategorijama, izuzev kategorija alkoholna pića i duhan koja u travnju bilježi godišnji rast cijena od 9,5% te kategorije stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva (+1,8%) gdje je rast cijena posljedica rasta u kategoriji opskrbe vodom i različite komunalne usluge (+7,1% godišnje) koja je pak rezultat Vladine odluke iz siječnja o povećanju visine naknade za korištenje voda od 1. travnja ove godine. U kategoriji odjeće i obuće cijene su bile niže 4,5%, a u kategoriji promet godišnji pad cijena iznosio je 0,8%.
"Iako su potrošačke cijene na godišnjoj razini zabilježile pad i treći uzastopni mjesec rizik od deflacije je minimalan budući da će u nastavku godine inflatorni pritisci dolaziti sa strane ponude. Naime, najavljeno povećanje trošarina na gorivo i namete telekomunikacijskim tvrtkama utjecat će na povećanje cijena u nastavku godine, a ne isključujemo mogućnost prelijevanja navedenog učinka i na ostale cijene. Međutim, iako će druga polovica godine donijeti rast cijena, one će na godišnjoj razini ipak biti na nižim razinama nego u 2013", objavili su RBA analitičari.