Prema mišljenju ruskih vlasti, vodeće agencije za kreditni rejting pod nepobitnim su utjecajem SAD-a i zato je nužno formirati alternativnu rejting agenciju unutar BRICS-a. Ovu rusku inicijativu već je podržala Kina...
Rusija će svojim tradicionalnim partnerima predložiti osnivanje zajedničke agencije za kreditni rejting koja bi bila konkurencija najvećim svjetskim rejting agencijama: Standard&Poor's, Moody's i Fitch. Inicijativu za osnivanje zajedničke rejting agencije zemalja BRICS-a pokrenuli su sudionici savjetovanja koje je održao prvi potpredsjednik vlade RF Igor Šuvalov.
„Prije svega, imamo u vidu tradicionalne partnere kao što su zemlje članice BRICS-a i Euroazijske ekonomske unije. Sve zemlje BRICS-a već imaju vlastite strukture za procjenu kreditnih rejtinga. Članice BRICS-a trebaju ih samo uzajamno priznati. Pomoć inozemnih partnera bit će nam dragocjena pri određivanju standarda i mehanizama kontrole i, što je najvažnije, pri uzajamnom priznavanju rejtinga“, rekao je za Ruski vjesnik jedan od sudionika savjetovanja u Vladi RF Konstantin Koriščenko, šef katedre za tržište vrijednosnica i financijski inženjering Ruske akademije narodne privrede i državne službe pri kabinetu predsjednika RF.
Prema podacima "RBKDaily", nova agencija mogla bi biti formirana na temelju partnerstva ruske rejting agencije Rusrejting i kineske agencije Dagong Global. Pomoć pri osnivanju zajedničkih rejting agencija zemalja BRICS-a mogla bi pružiti američka agencija Egan-Jones Ratings, koja se odavno bori za prestiž s „velikom trojkom“. Tvrtka Dagong Global je u Pekingu započela pregovore s Rusrejtingom. Najveća kineska rejting agencija predložila je da zemlje članice BRICS-a pokrenu pregovore o osnivanju nove međunarodne rejting agencije.
Prema riječima analitičara nezavisne agencije za analitiku Investkafe Mihaila Kuzmina, Dagong Global uglavnom radi na kineskom financijskom tržištu, ali daje neovisne i vjerodostojne procjene kreditne sposobnosti i drugih zemalja. Američka agencija Egan-Jones Ratings prije svega vrši procjenu dužničkih instrumenata kao što su dužničke obligacije, bankarski krediti i slično. Zamjenik direktora sektora za analitiku i upravljanje rizicima tvrtke UFS Investment Company Vadim Vedernikov objašnjava da obje agencije već dugo procjenjuju kreditnu sposobnost korporativnih i suverenih emitenata, jer posluju na „uzburkanim“ kreditnim tržištima Kine i SAD-a. Projekt zajedničke agencija nazvan je Universal Credit Rating Group. „Rejtinzi koje bi Universal Credit Rating Group dodijelila ruskim tvrtkama u stranim investicijskim krugovima mogli bi biti jednako vjerodostojni kao i rejtinzi 'američke trojke'“, smatra Vedernikov.
Kao jedno od rješenja razmatra se mogućnost suradnje s međunarodnim konzorcijem ARC Ratings koji čine zajednička rejting agencija Portugala, Indije, Južnoafričke Republike, Malezije i Brazila. „Suradnja neke ruske rejting agencije s ovom međunarodnom agencijom bila bi vrlo pozitivna jer bi omogućila alternativnu, objektivnu i neovisnu procjenu rejtinga ruskih kompanija.“ To bi bila dodatna potvrda rejtinga koje dodjeljuje Universal Credit Rating Group“, kaže Vadim Vedernikov. Kao moguće partnere stručnjaci navode japansku agenciju Japan Credit Rating Agency i kanadsku Dominion Bond Rating Service. Prema riječima Vedernikova, takve bonitetne organizacije formirane na temelju partnerstva s ruskim agencijama moći će izvršavati procjenu rejtinga ruskih kompanija. Ti rejtinzi će biti objektivniji čime će se popraviti položaj ruskih emitenata kod stranih investitora.
Sniženje kreditnog rejtinga Rusije može zadati ozbiljan udarac ruskoj privredi. Analitičar agencije Investkafe Mihail Kuzmin objašnjava da je „sniženje rejtinga za strane investitore pokazatelj pogoršanja ekonomske situacije i povećanja rizika za investiranje u tvrtke u zemlji čiji je kreditni rejting snižen“. Na kraju prvog kvartala ove godine odljev kapitala iznosio je 50,6 milijardi dolara. Odljev kapitala istim bi se tempom mogao nastaviti i tijekom drugog kvartala 2014. Osim toga, na inozemnom tržištu krediti za Rusiju i ruske tvrtke bit će skuplji. „U takvim uvjetima sve je aktualnije pitanje osnutka rejting agencija u okviru ruske financijske infrastrukture. Takve tvrtke već postoje u Rusiji ali je potreban njihov daljnji razvoj“, objašnjava Konstantin Koriščenko.
Prema riječima analitičara investicijskog holdinga Finamore Antona Soroka, strane rejting agencije imaju pravo svjetskoj javnosti ukazati na rastuće rizike investiranja u rusku privredu, ali ne i pretjerivati u tome. „Problem je u tome što je na svjetskom financijskom tržištu u ovom području stvoren monopol. U takvoj situaciji osnivanje alternativnih međunarodnih agencija koje bi vršile procjenu kreditnih rejtinga izuzetno je značajno ne samo za Rusiju, već i za cijeli svijet“, uvjerava Anton Soroko.
Izvor: Ruski Vjesnik