Prema posljednjim podacima DZS-a saldo robne razmjene s inozemstvom u studenom se pogoršao u odnosu na listopad, ali i u odnosu na studeni 2012. godine uz razmjerno snažan pad robnog izvoza i nešto blaži pad robnog uvoza na godišnjoj razini...
Robni je izvoz tako u studenom prošle godine iznosio 742 mil. eura što na godišnjoj razini predstavlja pad od 17,9% dok je robni uvoz iznosio 1,251 mlrd. eura što u odnosu na isti mjesec 2012. godine predstavlja pad od 6,4 posto. Deficit robne razmjene je tako zabilježio rast za 17,5% godišnje te je iznosio 509 mil. eura dok je pokrivenost uvoza izvozom pala na 59,3 posto.
Promatrajući prema kategorijama NKD-a, vidljivo je da je najznačajniji negativni doprinos došao od smanjenja izvoza u kategoriji proizvodnje ostalih prijevoznih sredstava (brodogradnja), -54,3% godišnje. Izuzmemo li iz robnog izvoza kategoriju proizvodnje ostalih prijevoznih sredstava pad na godišnjoj razini iznosi 4,1 posto. S obzirom da je brodogradnja bila jedan od naših najvažnijih izvoznih sektora, restrukturiranje i smanjena proizvodnja negativno se odražavaju i na izvoz.
Uz brodogradnju, značajan pad izvoza na godišnjoj razini ostvaren je u kategoriji proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih derivata (-16,9%), proizvodnje metala (-18,7%) te proizvodnje odjeće (-12,3%). Izvoz je pak porastao u kategorijama rudarstvo i vađenje (+35,4%), proizvodnje tekstila (+10,5%) te proizvodnje proizvoda od gume i plastike (+10,1%).
"I u posljednjem mjesecu 2013. rast izvoza ograničavati će gubitak povlaštenog tretmana na tržištima CEFTA-e dok će s druge strane uvoz roba biti ograničen slabom domaćom potražnjom", objavili su analitičari Raiffeisenbanka.