Predstečajne nagodbe i otpisi koje je država odobrila mogli bi ugroziti stabilnost javnih financija, a sve zbog nove metodologije izračuna deficita – ESA 2010 koja će se primjenjivati od listopada...
Po njoj svi otpisi prema tvrtkama ili građanima moraju se definirati kao transferi i bilježiti u državnom proračunu. Drugim riječima, otpisi tvrtkama za doprinose, PDV, trošarine ili ostale porezne oblike povećat će deficit državnog proračuna. Do listopada 2013. država je otpisala više od 900 milijuna kuna dugova tvrtkama, a ni kunu tih otpisa nije ubilježila u tekući proračun, što će morati učiniti, piše Večernji.
Svojedobno je ministar Linić najavio da će doći do masovnog otpisa dugova građanima koji nemaju imovine niti sredstava da vrate dugove državi, ali da bi izašao ususret tom dijelu građana, morat će iz drugih izvora uzeti novac za pokrivanje deficita. Tada se govorilo o 1,5 milijardi kuna takvih otpisa, što proračun ne bi mogao izdržati. Jednokratnom odlukom, poput one o reprogramu duga građanima, izbjegla bi se potencijalna proračunska katastrofa, zaključuje Večernji list.