U proteklih godinu dana otkako je u primjeni Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, vidljiv je utjecaj postupaka predstečajnih nagodbi na ukupno smanjenje insolventnosti u Hrvatskoj, i to za 9,8 milijardi kuna, objavili su danas iz Financijske agencije (Fina), uz ocjenu da postupci predstečajnih nagodbi ostvaruju svoju svrhu i cilj koji je zakonodavac htio postići donošenjem tog zakona...
Prije primjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, navode iz Fine, bilo je blokirano 72.654 poslovnih subjekata koji su zapošljavali 61.066 radnika, s iznosom obveza od 44,5 milijardi kuna.
Nakon godine dana primjene tog zakona, blokirano je 15.000 manje poslovnih subjekata (57.513), kod kojih je zaposleno ukupno 42.060 radnika, s iznosom obveza od 34,7 milijardi kuna.
Dosadašnjim postupcima predstečajnih nagodbi, navode iz Fine, sačuvano je više od 15.000 radnih mjesta, a za oko 800 poduzetnika vjerovnici su prihvatili plan financijskog restrukturiranja te se kod tih predmeta očekuje sklapanje nagodbe pred nadležnim trgovačkim sudom. Od tog broja, do sada je pred nadležnim trgovačkim sudovima sklopljeno više od 200 predstečajnih nagodbi.
Promatrano prema djelatnostima, najveći broj poduzetnika dolazi iz područja trgovine na veliko i malo (23,6 posto), građevinarstva (17,4 posto) te prerađivačke industrije (15 posto). Ako se vrste djelatnosti promatraju prema veličini ukupno prijavljenih obveza, na prvom mjestu je građevinarstvo (25,6 posto), zatim prerađivačka industrija (19,7 posto) te trgovina (14,8 posto), dakle od ukupnog iznosa prijavljenih obveza, 60 posto se odnosi na te tri djelatnosti.
Osnovne namjere zakonodavca s ovim zakonom, napominju iz Fine, bile su da se dužniku, koji je postao nelikvidan ili insolventan, omogući pravovremeno financijsko restrukturiranje na temelju kojeg će postati likvidan i solventan, a da se vjerovnicima omoguće povoljniji uvjeti namirenja tražbina od uvjeta koje bi ostvarili u stečajnom postupku, kao i da se na taj način sačuva određeni broj radnih mjesta.
Postupci predstečajnih nagodbi ostvaruju svoju svrhu, kao i cilj koji je zakonodavac htio postići donošenjem Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi te su isti postupci svojim načinom provedbe potencijalni model i za druga upravna područja, zaključuju u Fini.