Jugoistočna Europa unatoč krizi nudi brojne prilike za ulaganja otvorenim investicijskim fondovima rizičnog kapitala, ocijenjeno je na današnjoj godišnjoj konferenciji Private Equity i Venture Kapital fondova iz jugoistočne Europe...
Sve je više ulagača koji imaju povjerenja u perspektivu regije, unatoč krizi koja je trese zadnjih godina, kaže predsjednica Hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije Mirna Marović.
Ta je kriza prema riječima Rodolphea Blavya iz Međunarodnog monetarnog fonda, obilježena slabljenjem kapitalnih tokova iz banaka majki u podružnice u jugoistočnoj Europi, uz istovremeno smanjivanje izravnih stranih ulaganja i slabljenje potražnje za izvoznim robama proizvedenim u zemljama regije, iz zemljama koje su njihovi ključni trgovinski partneri.
Blavy ocjenjuje da zbog svega toga zemlje europskog jugoistoka moraju uložiti napore kako bi postale otvorenije i pozitivnije raspoložene za ulagače.
Pored svih slabosti, jugoistočna Europa s 54 milijuna stanovnika privlačna je za ulagače, smatra Cornelia Bumbacea iz rumunjskog ogranka PricewaterhouseCoopersa. Područja koja je spomenula kao posebno atraktivna su plinski i naftni biznis, poljoprivreda, infrastruktura, promet i logistika. Pogodnim smatra što u brojnim područjima još uvijek nema dominantnih regionalnih igrača.
Govoreći posebno o Hrvatskoj, napomenula je da privatizacija nije završena što otvara određene prilike, a kao hrvatsku prednost spomenula je i uređenu infrastrukturu.
Private equity/venture capital funds po hrvatskom zakonodavstvu nazivaju se otvoreni investicijski fondovi rizičnog kapitala s privatnom ponudom. Iako sami fondovi nemaju pravnu osobnost (njima upravljaju društva za upravljanje) obično se upravo njih ističe kao one koji upravljaju znatnom količinom kapitala. Ulažu u poduzeća s potencijalom rasta na srednji i dugi rok (prosječno pet godina) te s jasno definiranom izlaznom strategijom.
Venture Kapital ulaganje uključuje aktivno sudjelovanje u menadžmentu, a nerijetko i promjenu strategije poslovanja, menadžmenta, restrukturiranje financiranja (zamjena udjela kapitala za dug ili obrnuto), dokapitalizaciju i slično, prenosi HRT.