Kontroverzni porez na financijske transakcije mogao bi u proračun Europske unije donijeti između 30 i 35 milijardi eura godišnje, kazao je neimenovani izvor iz Europske unije, potvrdivši time napis iz Financial Timesa...
Izvor koji je želio ostati anoniman potvrdio je u srijedu da je riječ o procjeni do koje su došli stručnjaci Europske komisije pri izradi nacrta provedbenih propisa
Ministri financija Europske unije odobrili su početkom mjeseca uvođenje tog poreza u 11 zemalja-članica, koje su aktivirale takozvani mehanizam pojačane suradnje kako bi podigle na viši stupanj odgovarajuću zakonodavnu inicijativu za uvođenje takvog poreza na razini EU-a.
Novi porez bit će uveden samo u 11 zemalja koje su pokrenule odgovarajuću inicijativu. Kada bi ga primijenilo svih 27 zemalja, proračun EU-a bio bi bogatiji za 57 milijardi eura godišnje.
Britanija se posebno opirala toj ideji, ali je nije blokirala. Prijedlog su iznijele Francuska i Njemačka, a naknadno su im se pridružile Austrija, Belgija, Estonija, Grčka, Italija, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španjolska, prenosi HRT.