Zatvori
Poslovni Puls
22/01/2013

Milanovićeva Vlada pokreće sveopću "rasprodaju Hrvatske"

Vlada bi do kraja prvog kvartala ove godine trebala usvojiti odluku o kategorizaciji po kojoj je napravljena raspodjela na tvrtke koje će ostati u državnom vlasništvu i one koje će rasprodati...

Državni ured za upravljanje državnom imovinom je početkom godine Vladi je predložio novu sistematizaciju više desetaka poduzeća u državnom portfelju. Cilj sistematizacije je razvrstavanje na ona koja su od strateškog interesa i ona koja bi se trebala naći na tržištu.

Prema mišljenju ekonomskog analitičara Guste Santinija takva sistematizacija potvrda je da kruta zbilja ruši vladinu bajku o zaštiti državnog i općeg društvenog interesa.

"Ona jedino još nastoji spasiti likvidnost proračuna i zaustaviti daljnji pad kreditnog rejtinga, a narednoj će vlasti prepustiti ostatak brige o nacionalnom gospodarstvu" prokomentirao je za Santini.

Kategorizacija tvrtki podijeljena je na tri dijela i prema pisanju Deutsche Wellea izgleda poput izloga za opću rasprodaju. U dodatnom, četvrtom dijelu, ostavljene su rijetke tvrtke-monopoli od strateškog značaja, poput onih što reguliraju prometnu infrastrukturu. Uz njih stoji natpis kako nisu predviđene za privatizaciju.

Među tvrtkama u kojima je "moguća privatizacija ili prodaja po posebnoj odluci" su: HŽ Cargo, Brodarski institut, Croatia airlines, Croatia banka, Hrvatska pošta, Hrvatska lutrija, Imunološki zavod, Jadrolinija, Luka Rijeka, Narodne novine, Brodogradilište Uljanik, te zračne luke.

U kategoriji Tip Solidum nalaze se poduzeća u kojima država ima manjinski, ali značajan vlasnički udio. Tako bi se trebali prodati "kontrolni paketi" države u tvrtkama: Đuro Đaković Holding, Ina, Končar, Luka Ploče, Podravka, Atlanska plovidba, Sunčani Hvar, Croatia osiguranje, Hrvatska poštanska banka. Uz njih stoje napomene da su u potpunosti izložene tržišnoj utakmici.

U posljednjoj kategoriji nazvanoj Koncesionari nalaze se tvrtke i javna dobra koja Vlada namjerava iznajmiti na više desetaka godina, poput autocesta. Katalog svojevrsne postnovogodišnje rasprodaje Vlada bi trebala usvojiti do kraja prvog kvartala godine.

Cijela operacija vjerojatno ni ne bi bila značajnije primijećena da sindikalisti kutinske Petrokemije nisu doznali kako se i njima planira privatizacijska sudbina, mada je to poduzeće već 15 godina eksplicitno zavedeno kao strateški državni resurs. Među kategorijama Petrokemija se nalazi u onoj pod nazivom Tip Solidum.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram