Ministar financija Slavko Linić izjavio je jutros, gostujući u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada", kako bi presuda bivšem premijeru Ivi Sanaderu mogla pomoći u postizanju novog dogovora s mađarskim MOL-om o Ini...
"Vjerujem da će to možda pomoći MOL-u da shvati da će vlada inzistirati na tome i da zaista nema potrebe da gubimo vrijeme čekajući konačnu presudu", izjavio je ministar. inić je potvrdio da su ti pregovori već u tijeku i da nisu laki i da traju dugo.
I neovisno o samoj presudi Vlada nije zadovoljna s dioničarskim ugovorom i vjerujem da će on biti predmet izmjena i dopuna i da će biti zaključen na obostrano zadovoljstvo, istaknuo je Linić dodajući kako je svaki ugovor dobar ako je s njim zadovoljna i jedna im druga strana.
Linić je naglasio da Vlada, kao 44-postotni vlasnik dionica Ine, inzistira na ulaganjima u plinski biznis, u naftne bušotine u Hrvatskoj, ali isto tako ono što nas zanima, rekao je, rad obiju rafinerija i širenje tog dijela proizvodnje s ponudom na slovenskom, hrvatskom i dijelu tržišta Bosne i Hercegovine.
"Prema tome, to je politika Vlade vezano za budućnost Ine i to je ono što smatramo da ćemo itekako i nadalje pregovarati s Molom kao strateškim partnerom u Inu nezavisno o ovoj presudi", kazao je.
Linić je proteklih mjeseci govorio kako je stanje u Ini neodrživo i da se ugovor mora mijenjati. "Nema ulaganja u rafinerije, zastarjele su tehnologije, imamo uvoz derivata umjesto izvoza derivata. Imamo nekakvo slikanje i otvaranje bušotine u Slavoniji, ali nemamo ozbiljnog rada i ulaganja", rekao je Linić.
I stručnjaci tvrde da Vlada mora reagirati odmah, iako je presuda nepravomoćna. Ovaj drugi dio ugovora vezano uz LODO i upravljanje dionicama se može pobijati jer je očito da je on sklopljen temeljem koruptivnih radnji, smatra odvjetnik Marijan Hanžeković. I bivši ministar gospodarstva Ljubo Jurčić smatra da je sada Hrvatska u dobroj poziciji da može izmijeniti taj dionički ugovor, malo više u svoju korist.
Mađarski MOL vlasnik je 49,1-postotnog udjela u hrvatskoj naftnoj industriji Ini, a hrvatska država ima 44,84 posto. Dioničarski ugovor hrvatske Vlade i MOL-a izmijenjen je u siječnju 2009. godine, a s tim su se izmjenama dogodile i promjene u upravljanju Inom. Prema tim izmjenama primjerice Uprava Ine ima šest članova, od kojih Vlada nominira tri, a tri MOL, koji nominira i predsjednika Uprave. U slučaju izjednačenog broja glasova prevladavajući je glas predsjednika Uprave, a izmjenama su u upravljačku strukturu uvedeni i izvršni direktori.
I dok Mađari tvrde da je hrvatska politika protiv njih, upućeni tvrde da je mađarska politika imala svoje prste u odbijanju zahtjeva našega Državnog odvjetništva da u slučaju Sanader svjedoči Zsolt Hernadi. S ulaskom u EU, Hernadi će biti dostupan hrvatskom pravosuđu, prenosi HRT.