Nakon što je gospodarstvo Europske unije u prvom kvartalu još bilo negdje oko nule, u drugom kvartalu se u prosjeku volumen gospodarske proizvodnje polako počeo smanjivati. Još ima svijetlih točaka - na primjer Nizozemska, Austrija i Njemačka još uvijek bilježe rast, piše DW...
Jörg Krämeru, ekonomistu Commerzbanke se ipak čini kako su "ovo možda posljednje dobre vijesti koje ćemo čuti o njemačkom gospodarstvu".
Jer kada je riječ o Europskoj uniji, to je i tehnički već na pragu recesije - dakle da se u dva uzastopna razdoblja bilježi pad BDP-a. I u Njemačkoj zamah posustaje: u prvom kvartalu je rast iznosio 0,5%, a u drugom još samo 0,3%. To je zapravo bolje nego što se očekivalo - stručnjaci su Njemačkoj već u ovom kvartalu najavljivali desetinku postotka manji rast. Ali mnogi gospodarski pokazatelji ukazuju kako se i ovdje poduzeća spremaju na loša vremena: već drugi kvartal se naručuje manje strojeva, vozila i druge opreme za proizvodnju, a i raspoloženje među direktorima se ovog kolovoza naglo spustilo na najnižu točku od ožujka 2010.
"Njemačko čudo" - kako već zovu izdržljivost ovdašnjeg gospodarstva da prkosi nevoljama eurozone, zapravo ima veoma jednostavan razlog: njen tradicionalno snažan izvoz. Zato se ova zemlja nalazi u gotovo apsurdnoj situaciji da njenom gospodarstvu ide sve bolje, što lošije ide euru. Zbog nevolja koje već pogađaju i gospodarstvo Kine, Njemačka je na najboljem putu da opet povrati mjesto svjetskog prvaka u izvozu.
Ali to neće dugo potrajati, jer makar izvoz u zemlje izvan Europe raste, tržište Unije je ipak najvažnije za gospodarstvo Njemačke - pogotovo jer se vidi i zahlađenje u svjetskim gospodarstvima, smatra Jörg Krämer. A u Europi izvoz pada, čak je i "drugi krak" europskog motora - Francuska zabilježila pad BDP-a, uz stopu nezaposlenosti od 10% kakva nije u posljednjih 13 godina. Gospodarstvo Italije se smanjilo za 0,7%, Belgije za 0,6%...
Aline Schuiling, ekonomistica ABN AMRO ne vidi baš ništa što bi moglo donijeti preokret u Europi: "Ono što vidimo je opasna mješavina smanjivanja budžeta, visokih kamatnih stopa za zemlje na rubu Europe i uvjerljivog povećanja zaduživanja."
Što je još opasnije za Njemačku, taj njen izvoz se uvelike zasniva - na tuđim dugovima! Zato ekonomist Gustav Horn govori o "iluziji blagostanja" koje vlada u Njemačkoj i kako tu ne može biti riječi o stanju kakvo će vječito trajati. U svakom slučaju, ekonomski stručnjaci poput Krämera iz Commerzbanke smatraju kako će se već u slijedećem kvartalu gospodarstvo Njemačke priključiti općem raspoloženju u Europskoj uniji i "pasti" ispod nule.
Zapravo, čak i ekonomisti su pomalo iznenađeni iznenadnom "lakomislenošću" koja se još uvijek drži u Njemačkoj. Naime, dok su donedavno bili među najštedljivijim nacijama na svijetu, već u krizi 2009. su loše vijesti iz banakarskog sektora dočekali - potrošnjom i na taj način razmjerno "glatko" izašli iz nevolja. I trenutno se stanje čini gotovo stabilnim: prihodi zaposlenih rastu, inflacija je niska, a tržište rada je stabilno. Štoviše, sa stopom nezaposlenosti od 5,4% je Njemačka na istom položaju kao jedan Luksemburg - bolje je još samo u Nizozemskoj i Austriji.