Europski parlament izglasovao je dvije direktive kojima se Europskoj komisiji jačaju ovlasti u nadzoru proračuna zemalja članica eurozone te zatražio uspostavu europskog fonda za otkup dugova zemalja eurozone koji prelazi 60 posto BDP-a...
Dužnicima bi bilo omogućeno produljenje otplate duga i niže kamate. Parlament također predlaže da se jedan posto BDP-a eurozone godišnje izdvaja za infrastrukturne projekte.
Prva direktiva daje nadležnost Komisiji da u slučaju da nacionalni proračun ne poštuje ograničenja javnog duga zatraži od članice da izradi novi prijedlog proračuna. Druga direktiva predviđa još stroži proračunski nadzor za zemlje koje su u financijskim poteškoćama ili koje primaju financijsku pomoć EU-a, poput Grčke ili Portugala.
Ove direktive spadaju među najdalekosežnije prijedloge. Međutim, da bi stupile na snagu trebaju ih potvrditi zemlje članice, a ministri financija bi o tome započeti raspravu u slijedećih mjesec dana. Pregovori između zemalja članica i parlamenta mogli bi potrajati mjesecima.
Bruxelles se boji da bi im građani mogli uskratiti potporu. Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso je u Europskom parlamentu izjavio da Unija ima sistemski problem, te da nije siguran razumiju li sve njezine članice koliko je hitno pronalaženje rješenja. Moramo pripremiti odluke povijesnih razmjera, i građani moraju biti uključeni u tu raspravu, kazao je.
Stajalište vlade o budućem jačem integriranju, u španjolskom parlamentu branio je premijer Mariano Rajoy. Dana 22. lipnja u Rimu će se sastati čelnici četiriju najvažnijih zemalja eurozone: Njemačke, Francuske Italije i Španjolske. Mi smo za jaču fiskalnu i bankarsku integraciju jer drugačije problem eurozone ne može biti riješen, poručio je Rajoy, prenosi HRT.