Posljednji podaci DZS-a potvrđuju očekivano pogoršanje trendova u vanjskotrgovinskoj razmjeni u travnju...
U spomenutom je mjesecu izvoz roba iznosio 728 milijuna eura, što je 20,7% manje nego u travnju prošle godine, dok je uvoz roba iznosio 1,35 milijardi eura, što je pad od 3% na godišnjoj razini. Zbog znatno veće godišnje stope pada izvoza od uvoza, deficit robne razmjene je porastao za 31,1% godišnje te je iznosio 623 milijuna eura, a pokrivenost uvoza izvozom se spustila na 53,9 posto.
Tijekom prva četiri mjeseca ove godine robni je izvoz za 5% niži nego u istom razdoblju prošle godine, dok je robni uvoz zabilježio blagu stopu rasta od 0,7%. Pogoršanje trendova u vanjskotrgovinskoj razmjeni rezultat je najvećim dijelom slabe inozemne potražnje i restrukturiranja najvažnijih izvoznih grana (brodogradnja i petrokemija), što potvrđuju i podaci prema NKD-u.
Naime, izvoz ostalih prijevoznih sredstava (uglavnom brodogradnja) tijekom prva se četiri mjeseca gotovo prepolovio u odnosu na isto razdoblje lani, dok se izvoz koksa i rafiniranih naftnih proizvoda smanjio za 21%. S druge strane, uvoz se u 2009. značajno smanjio te se zbog slabe domaće potražnje zadržao ispod pretkriznih razina pa i u prva četiri mjeseca ove godine nastavlja stagnirati.
"U narednim mjesecima ne očekujemo snažniji rast robnog izvoza zbog usporavanja gospodarstva u našim najznačajnijim trgovinskim partnerima (zemlje EU) i posljedičnog pada inozemne potražnje. Na izvoz će se posebno negativno odraziti gospodarski pad u Italiji. S druge strane, uvoz je i dalje ograničen slabom domaćom potražnjom, kako sa strane kućanstava, tako i sa strane poduzeća. Međutim, s obzirom na visoku energetsku ovisnost Hrvatske potencijalna opasnost za nominalan rast uvoza prijeti od porasta cijene energije i povezanih proizvoda", stoji u analizi RBA analitičara.