Proizvođačke cijene u Njemačkoj su, nakon rasta od 4% godišnje u prosincu, zabilježile rast od 3,4% u siječnju. Doprinos rastu cijena iznad očekivanja imao je rast cijena u segmentu rudarstva od 13,6% godišnje, lož ulja od 22,4% te energenata od 7,3%. Na mjesečnoj razini cijene su zabilježile rast od 0,6% (očekivano 0,3%)...
Tekući račun platne bilance eurozone bilježi suficit na kraju prosinca prošle godine. Tako je suficit, prema sezonski prilagođenim podacima, iznosio 2 mlrd. eura pri čemu je na računu roba zabilježen suficit od 7,3 mlrd. eura, na računu usluga 4,3 mlrd. eura, dok je na računu tekućih transfera zabilježen deficit od 8,6 mlrd. eura te dohotka 0,9 mlrd. eura.
Stopa inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena, u SAD-u je iznosila 2,9% godišnje. Tako je inflacija u siječnju zabilježila rast veći od očekivanja (+0,1pb). Na mjesečnoj razini, inflacija je porasla manje od očekivanja +0,2%, nakon što u mjesecu ranije nije bilježila nikakve promjene.
U petak je na svjetskim tržištima prevladavao optimizam u skoro odobrenje druge tranše pomoći Grčkoj pa je potražnja za američkim i njemačkim obveznicama bila razmjerno slaba, dok su španjolske i talijanske obveznice ostvarile rast.
Naime, očekuje se da će ESB zamijeniti grčke obveznice koje ima u portfelju za nove obveznice koje će biti izuzete od gubitaka prilikom restrukturiranja grčkog duga. Tako u ovom tjednu očekujemo konačno zeleno svjetlo europskih ministara financija za isplatu pomoći Grčkoj. Nadalje, Slovačka, Njemačka i Italija su najavile izlazak na primarno tržište u ovom tjednu, prenose RBA analitičari.
Foto: Flickr