Eksplozivan rast modernog kineskog gospodarstva temelji se na jeftinoj proizvodnji i vrhunskim proizvodnim kapacitetima, ali prije svega na potražnji za kineskim proizvodima na tržištima SAD-a i Europe...
No, čini se kako se i to polako, ali sigurno - mijenja.
Goldman Sachsov ekonomski analitičar i šef Asset Management divizije Jim O'Neill u svom posljednjem "Viewpoint" komentaru objavljenom na web stranicama te američke investicijske banke - piše kako je moguće pronaći sve više dokaza da kineski ekonomski stroj sve manje ovisi o vanjskoj trgovini, a sve više o domaćoj potrošnji. O'Neill kaže kako je to dobra stvar.
Ekonomisti već godinama upozoravaju kako postojeći kineski gospodarski rast (u prosjeku od 9 posto godišnje) nije dugoročno održiv ukoliko se i dalje bude oslanjao isključivo na vanjska ulaganja i izvoz. O velikim promjenama u samoj strukturi kineskog gospodarstva svjedoči i podatak o rekordno niskom suficitu kineske vanjske trgovine u 2011. godini. Dodatni oslonac mouće je pronaći i u podatku da je prošle godine uvoz u Kinu rastao po godišnjoj stopi od 24,9 posto, što je 4,6 posto više u odnosu na rast izvoza.
I mi već duže vrijeme s velikim zanimanjem pratimo razvoj tamošnjeg gospodarstva, pa smo primijetili trend da sve češće pišemo o luksuznim proizvodima u Kini i rastu novog urbaniziranog "srednjeg sloja" koji po svemu nalikuje tipičnom prosječnom zapadnjačkom potrošaču.
Prosječna plaća u Kini sve je veća, pa si tako Kinezi sada mogu priuštiti neke stvari koje su još do prije nekoliko godina bile nezamislive – primjerice luksuzne proizvode i brendove…
Pročitajte još:
Foto: Flickr