Slovačka je posljednja zemlja članica eurozone koja još nije ratificirala povećanje ovlasti i kapitala Europskog fonda za stabilizaciju (EFSF)...
Podsjetimo, u prvom krugu glasovanja u slovačkom parlamentu, ratifikacija povećanja ovlasti EFSF-a nije prošla, pa su analitičari izrazili zabrinutost jer bi odgađanje aktivacije EFSF-a moglo dodatno pogoršati ionako goleme financijsko - ekonomske probleme eurozone. Svih 17 zemalja članica eurozone mora ratificirati sporazum o povećanju ovlasti i kapitala EFSF-a. Slovačka sa svojih 5,4 milijuna stanovnika čini tek 2 posto ukupne populacije eurozone i samo 1 posto ukupne proizvodnje eurozone.
Bez obzira na svoju veličinu i manjak snage Slovačka sada u svojim rukama, bez pretjerivanja, drži budućnost eurozone.
No, od nekog katastrofičnog scenarija ipak nema govora, jer posljednje vijesti iz Slovačke govore o postignutom dogovoru između vlade premijerke Ivete Radicove i čelnika oporbene Smer stranke koji će u drugom krugu glasovanja podržati rafitikaciju EFSF-a, ali uz uvjet održavanja izvanrednih parlamentarnih izbora 10. ožujka iduće godine, a ne tijekom 2014. godine kaka je do sada planirano.
"Dogovor s Vladom omogućio je da danas ili najkasnijije sutra ujutro parlament ratificira EFSF", rekao je čelnik Smera i bivši premijer Robert Fico.
Oporba se do sada žestoko protivila povećanju kapitala EFSF-a u kojem će Slovačka sudjelovati s oko 7,7 milijardi eura (od ukupno 440 milijardi eura), što predstavlja čak 11 posto njihovog godišnjeg bruto društvenog proizvoda. Slovačka je druga najsiromašnija zemlja članica eurozone, a porazna je i statistika da 74 posto Slovaka živi ispod EU prosjeka.
Njihovo protivljenje EFSF-u možemo razumjeti...
Pročitajte još:
- Malta podržala povećanje ovlasti EFSF-a, ostaje još samo Slovačka…