Naš kolumnist Jurica Dujmović je trenutno zaposlen u američkoj tvrtci Weiss inc, na poziciji marketinškog konzultanta i specijalista za društvene mreže. Bavi se grafičkim i web dizajnom, ilustriranjem i pruža konzultantske usluge na području brandinga i marketinga. Iza sebe ima 10 godina radnog iskustva i veliki broj publikacija i radova. Na svom blogu Svaki tjedan savjet jedan piše članke s poslovnom tematikom posebno orjentirane na male i srednje poduzetnike, koje preuzima nekoliko hrvatskih poslovnih portala, uključujući i Poslovni Puls.
Ugodan početak radnog tjedna želim svim čitateljima! Nadam se da ste se lijepo odmorili i da ste spremni za nove radne pobjede 🙂 Ovaj tjedan počinjemo serijom članaka posvećenih recenzijama vrhunske ili barem originalne literature za marketing i poslovanje - otkrit ćemo mnoge zanimljive i originalne ideje - od pisaca koji tvrde kako je zabušavanje najbolja politika za napredovanje, do dugogodišnjih studija koje na temelju ogromnog broja analitičkih podataka pokušavaju dati odgovora na pitanje: kako biti uspješan. Ne zaboravimo spomenuti i jednako uspješne autore koji svojim bestsellerima dokazuju kako sve te analize nemaju nikakve veze s realnošću. Moja želja je ove vam knjige predstaviti kratko i sažeto, kako bi ste dobili barem okviran dojam o njihovoj vrijednosti. Nadam se da će vam ovi članci biti korisni i poučni (a možda i zabavni?).
Dakle, krenimo!
NAZIV KNJIGE: OUTLIERS (Netipične vrijednosti)
AUTOR: Malcolm Gladwell
Sažetak u jednoj rečenici: Uspjeh je predeterminiran okolnostima i prilikama.
Što knjiga govori:
Ljubitelji determinizma voljet će ovu knjigu, jer ona tvrdi da je uspjeh predodređen okolnostima na koje u životu naiđemo.
Moj stav:
Ovo nije znanstveno štivo. OUTLIERS je skup anegdota koje završavaju općenitim zaključkom. Iako čitatelja potiče da ostvari svoj puni potencijal, ova knjiga, a i determinizam odveć kruto sagledavaju životne okolnosti, ne uzimajući u obzir karakterne osobine, nepredviđene događaje, društvene promjene, i druge okolnosti koje oblikuju uspjeh pojedinca. Često puta kulturno zaleđe ne rezultira konformizmom. U najopresivnijim režimima rađaju se pojedinci, različiti od okoline u kojoj odrastaju, različiti od svoje obitelji. Postižu znatne uspjehe i svojim sposobnostima stvaraju prilike iz situacija u kojima ih naizgled nema. Ovi ljudi duguju svoj uspjeh složenom spletu okolnosti, i sposobnosti koji se ne mogu jednostavno svesti pod dvije varijable. Osim toga, determinizam postavlja i određena etička pitanja.