"Kineski financijski zid" od sada bi mogao biti i ponešto viši. Kako večeras prenosi Bloomberg, Kina namjerava uvesti poseban odbor koji će provjeravati i odobravati akvizicije od strane inozemnih kompanija...
Ako ste mislili kako je Kina do sada bila zatvoreno tržište, čekajte dok se uvede ovo...
Službeni Peking najavio je osnivanje posebnog odobra koji će pratiti i od slučaja do slučaja odobravati preuzimanja kineskih kompanija od strane inozemnih ulagača. U posebnom fokusu biti će preuzimanja vezana uz vojnu industriju. Kinezi namjeravaju kotrolirati i preuzimanja vezana uz infrastrukturu, transport, poljoprivredu, energiju i prirodna bogatstva.
Ukratko, pod posebnom paskom biti će sve osim tehnologije i uslužnog sektora.
Tvrtke u velikim tržištima u razvoju poput Brazila, Rusije, Indije i Kine (BRIC) postale su glavne mete za preuzimanje otkada je svijet zahvatila velika ekonomska kriza. Razlog su svakako visoke stope rasta koje su često i nekoliko puta veće u odnosu na tzv. "razvijena tržišta". Tako su prošle godine na tržištima BRIC-a preuzimanja dostigla iznos od 2,23 bilijuna dolara, prenosi Bloomberg. Samo početkom 2011. godine u Kini su izvršena preuzimanja teška 9,1 milijardi dolara.
Hoće li zaustavljanje stranih akvizicija usporiti rast kineskog gospodarstva koje je u 2010. godini ostvarilo rast od nevjerojatnih 10,3 posto?
Lako moguće...
2009. godine Peking je stopirao Coca-Cola-ino preuzimanje China Huiyuan Juice Group-a, što bi bilo najveće strano preuzimanje jedne kinske kompanije. Tada je kinesko ministarstvo gospodarstva, kao razlog odbijanja preuzimanja, navelo suzbijanje konkurentnosti tržišta. Ma što god to značilo...
Pročitajte još:
- Kinezi u Iranu grade željezničku mrežu vrijednu 13 milijardi dolara
- Al Gore ulaže 500 milijuna dolara u brzorastuće azijsko gospodarstvo