Zatvori
Poslovni Puls
03/02/2014

Milijuni su u pitanju: Tko ima pravo upravljanja dubrovačkim zidinama?

Društvo prijatelja dubrovačke starine (DPDS) zgroženo je Izmjenama i dopunama Zakona o obnovi ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika koje je Hrvatski sabor izglasao u petak, a posebno člankom 36. Ovim zakonom oduzima se Društvu prijatelja pravo upravljanja dubrovačkim zidinama i poništava ugovor sklopljen s gradom Dubrovnikom, čime se direktno zadire u neovisnost pravosuđa Republike Hrvatske, jer se takvi ugovori mogu poništavati samo na sudovima, navodi se u priopćenju...

Ovim izmjenama Zakona izravno se intervenira u pojedinačne pravne poslove sklopljene između trećih osoba u korist jedne od ugovornih strana, što je ustavno i zakonski nedopustivo.

"Izglasavanje ovakvog zakonskog teksta predstavlja opasan presedan kojim se ozakonjuje uplitanje izvršne vlasti u rad sudstva te u pravni poredak uvodi pravna nesigurnost. Na ovaj način bilo koji pravni subjekt u Hrvatskoj ne može biti siguran da je sklopio pravni posao jer mu već sutra ugovor može biti stavljen izvan snage jednostranim aktom tijela vlasti“, izjavio je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Denis Orlić. Orlić je nadodao kako „Društvo planira poduzeti daljnje pravne korake pred ustavnim sudom kako bi zaštitilo svoje interese iz valjanog ugovora i vratilo zidine onima koji njima godinama uspješno upravljaju s ciljem njihovog očuvanja i zaštite, kao i štićenja javnog dobra“.

Podsjetimo, posljednji Ugovor između Društva prijatelja dubrovačke starine i Grada Dubrovnika sklopljen je u prosincu 2009. godine na razdoblje od deset godina. U ime grada potpisao ga je sadašnji gradonačelnik Andro Vlahušić na temelju prethodne suglasnosti Gradskog vijeća grada Dubrovnika koje je, sukladno važećim propisima, jedino tijelo ovlašteno samostalno raspolagati nekretninama u vlasništvu grada.

O mogućem raskidu ugovora dogovaraju se uključene strane ili se spor u konačnici rješava sudskom parnicom.

U pravnoj regulativi Republike Hrvatske od trenutka sklapanja zadnjeg ugovora pa do danas nije se ništa promijenilo, dakle, na snazi su isti propisi sukladno kojima je predmetni ugovor sklopljen te prema kojima isto tako može biti i raskinut. Tijelu izvršne vlasti, u ovom slučaju Ministarstvu kulture, omogućilo se prisvajanje ovlasti koje mu temeljem Ustava i važećih propisa RH ne pripadaju. Negativno mišljenje o čl. 36 ovoga Zakona zauzeli su saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, Odbor za zaštitu okoliša i prirode te Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo s istim obrazloženjem da se njime zadire u neovisnost pravosuđa. Međutim, Ministarstvo kulture i Vlada Republike Hrvatske u potpunosti su ignorirali mišljenja tih odbora.

Ugovorom je predviđeno da su prihodi od ulaznica na gradske zidine namjenski te se imaju koristiti isključivo za obnovu i održavanje gradskih zidina pri čemu ti prihodi pripadaju DPDS-u te od kojih polovicu ustupa Gradu Dubrovniku. Grad svoje prihode ne koristi namjenski kao što to čini DPDS koji redovito podnosi financijska izvješća Gradskom vijeću i koje nikad nije imalo primjedbu te je sva izvješća usvojilo, što govori o ispravnosti poslovanja Društva u upravljanju zidinama.

Društvo prijatelja dubrovačke starine udruga je civilnog društva koja djeluje od 1952. godine i koja od 1969. upravlja i skrbi o gradskim zidinama grada Dubrovnika te zahvaljujući čijem predanom djelovanju dubrovačke zidine danas predstavljaju jedan od najpoznatijih i najbolje očuvanih fortifikacijskih sustava u svijetu, stoji u priopćenju.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram