Prema prvim rezultatima Državnog zavoda za statistiku trgovina na malo je u veljači porasla realno za 1,1% u odnosu na veljaču 2011. godine, dok je nominalna godišnja stopa rasta iznosila 3,0%...
Na maloprodaju se u veljači vjerojatno pozitivno odrazila najava povećanja PDV-a u ožujku kroz raniju realizaciju kupovina posebno robe dugotrajne potrošnje i luksuznih dobara.
Tako je primjerice prodaja automobila u veljači porasla za 6,8% na godišnjoj razini. Ipak, i uz navedeni poticaj, godišnja je stopa rasta vrlo blaga te ne upućuje na bilo kakvo poboljšanje trendova. Štoviše, u odnosu na siječanj trgovina na malo je ostvarila blagi realni pad (od oko 2,1%). Još od kraja 2008. očita je prilagodba potrošača pogoršanim gospodarskim uvjetima, odnosno gospodarskom padu, rastu nezaposlenosti, stagnaciji realnih dohodaka i neizvjesnosti.
Nakon razmjerno snažnog pada maloprodaje u 2009. godini (-15,3%), od sredine 2010. trgovina na malo uglavnom bilježi vrlo blage godišnje realne stope rasta te se značajnije poboljšanje trendova ne nazire. Štoviše, u ovoj godini očekujemo dodatnu blagu korekciju uslijed pada gospodarske aktivnosti, rasta nezaposlenosti i nastavka stagnacije realnih dohodaka. Osim toga, zbog visoke zaduženosti kućanstava, ona će se u ovoj godini uglavnom razduživati.
"Nadalje, za sklonost potrošnji indikativni su indeksi pouzdanja i očekivanja potrošača koje objavljuje HNB. Nakon blagog poboljšanja indeksa pouzdanja potrošača i indeksa očekivanja potrošača na kraju prošle i u siječnju ove godine, u veljači se navedeni indeksi ponovno pogoršavaju. Nužan preduvjet za oporavak maloprodaje je gospodarski rast i stvaranje novih radnih mjesta pa naznake početka oporavka ne treba očekivati prije 2013. Kada bi se i optimizam potrošača trebao oporaviti", poručuju analitičari Raiffeisenbanka.
Pročitajte još:
- ISTRAŽIVANJE: Hrvati u prosjeku mjesečno troše oko 1.900 kn na hranu i piće
- Zaboravite na mlade i tinejdžere, oglašivači i trgovački lanci okreću se “zrelim” potrošačima
Foto: Flickr