Trgovina na malo u eurozoni zabilježila je na godišnjoj razini pad veći od očekivanja koji je iznosio -2,1%....
Pri tome je najznačajniji pad zabilježen u kategoriji neprehrambenih proizvoda (-1,6% godišnje). Na mjesečnoj razini zabilježen je pad od 0,1%. Spomenuti pad posljedica je prvenstveno pada trgovine na malo u Njemačkoj, najvećem gospodarstvu eurozone, koja je zabilježila pad od 1,1% mjesečno.
Industrijske narudžbe u Njemačkoj zabilježile su pad veći od očekivanja. Tako je na godišnjoj razini ostvaren pad od 6,1% (očekivano -5,5%) dok je na mjesečnoj razini ostvaren tek blagi rast od 0,3%. Pri tome je značajan pad zabilježen u kategoriji kapitalnih dobara (-7,1% godišnje), potrošačkih dobara (-6,2% godišnje) ali i intermedijarnih dobara (-4,4% godišnje).
Zaposlenost prema ADP-u u SAD-u zabilježila je pad povećanja broja zaposlenih s 230 tisuća u veljači na 209 tisuća u ožujku te je tako zaposlenost dosegla razinu od 110,5 milijuna zaposlenih. Pri tome je najveći broj (oko 50%) zaposlen u manjim tvrtkama do 50 zaposlenih te u tvrtkama uslužnih djelatnosti (preko 78%). PMI indeksi uslužnog sektora Francuske, Italije, Njemačke, Velike Britanije i eurozone bilježe rast u ožujku. Tako je spomenuti pokazatelj u Francuskoj iznosio 50,1 (iako je očekivana potvrda prvih rezultata, 50,0), u Njemačkoj je također zabilježen rast iznad očekivanja te je PMI indeks uslužnog sektora iznosio 52,1, dok je posljedično zabilježen rast i u eurozoni gdje je indeks iznosio 49,2.
Jučerašnje raspoloženje na međunarodnim tržištima obveznica davalo je potporu sigurnim utočištima pa je potražnja za američkim i njemačkim državnim obveznicama porasla.
Takvom je raspoloženju pridonijela razmjerno slaba potražnja na aukciji španjolskih obveznica kao odgovor tržišta na nedavnu objavu fiskalnih pokazatelja u Španjolskoj (ciljana razina deficita proračuna u prošloj je godini premašena, dok je ciljana razina za ovu godinu ispod očekivanja). Uz španjolske, rast prinosa su zabilježile i talijanske državne obveznice, prenose RBA analitičari.