Prije referenduma o ulasku Hrvatske u Europsku uniju govorilo se o mogućim problemima sa zaduživanjem naše države ako odluka građana ne bude pozitivna. Naravno, procjeni našega kreditnog rejtinga referendumsko “za” sigurno neće škoditi...
Međutim, tu nije toliko bitna procjena hrvatskoga kreditnog rejtinga od američkih agencija za procjenu kreditnog rejtinga, već to što se čini da su banke iz EU-a sklone relativno povoljno kupovati hrvatske obveznice, s obzirom na to da je rezultat referenduma pozitivan.
Banke u EU-u nedavno su povoljno pozajmile oko 500 milijardi eura od Europske središnje banke. Taj će novac velikim dijelom uložiti u kupnju državnih obveznica, kao što su nedavno učinile u slučaju Francuske i Španjolske.
Rušenje kreditnog rejtinga tih zemalja od agencije Standard & Poor’s sada se minorizira, nakon što su te države nedavno ostvarile zadovoljavajuću prodaju svojih obveznica.
Procjene agencija su smjernice za investitore, koji vrše i svoje procjene, a pravi rezultat su uvjeti pod kojima se neka država može zadužiti na tržištu. Što se tiče najavljene proračunske uštede u Hrvatskoj, ona je s najavljenih pet milijardi kuna čak i viša od minimalne potrebne uštede prema procjenama agencija. Izgledno je da bi agencijama za procjenu kreditnog rejtinga bila prihvatljiva i ušteda od manje od četiri milijarde kuna.
Jedan od glavnih razloga zašto agencije nemaju povjerenja u gospodarski oporavak Hrvatske je rigidna monetarna politika, odnosno precijenjeni tečaj kune koji sprječava povećanje konkurentnosti i makroekonomsku stabilizaciju. Agencije procjenjuju kreditni rejting svake države, pa i naše, na osnovi analiza i prognoza koje u obzir uzimaju niz faktora, vanjskih i unutarnjih. Moguće je da bi do najvećeg razilaženja između Vlade i agencija moglo doći oko pitanja fleksibilnosti tržišta rada, piše novinar Slobodne Dalmacije Goran Kotur.
Pročitajte još:
- Čak i ako Hrvatska izgubi kreditni rejting, Agrokor će biti u dobroj poziciji…ako preuzme Mercator
Foto: Flickr Izvor: Slobodna Dalmacija