Prema posljednjim podacima DZS-a, u Hrvatskoj je broj aktivnog stanovništva iznosio 1,684 milijuna ljudi, od čega je zaposleno bilo 1,382 milijuna, što je 1,5% manje nego u studenom prošle godine...
Promatrano prema NKD-u, broj zaposlenih se u prvih jedanaest mjeseci 2011. u odnosu na isto razdoblje 2010. smanjio u svim djelatnostima, osim u djelatnostima opskrbe vodom, uklanjanja otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša (+3,4%), djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (+1,0%), u obrazovanju (+0,7%) te javnoj upravi i obrani (+0,3%). Ne iznenađuje da je u odnosu na prvih jedanaest mjeseci 2010. broj zaposlenih najviše smanjen u poslovanju s nekretninama (-12,2%), a slijedi rudarstvo i vađenje (-10,8%). U prerađivačkoj industriji, koja zapošljava najveći broj radnika, broj zaposlenih je smanjen za 2,7 posto.
"S obzirom da se realni sektor još uvijek nije oporavio, a pad gospodarstva očekujemo i u ovoj godini, broj zaposlenih se ne bi trebao povećavati. Štoviše, tri godine gospodarske krize, visoka nelikvidnost i izostanak investicija odrazili su se na poduzeća, koja uglavnom ne zapošljavaju nove radnike. Otpuštanja zaposlenih moguća su u državnim poduzećima, na primjer u sektoru brodogradnje, a u državnoj i javnoj upravi najavljena je racionalizacija i povećanje učinkovitosti, koji bi trebali rezultirati i smanjenjem masa plaća", poručuju analitičari Raiffeisen banke.
"Međutim, riječ je o procesu koji zahtijeva zadiranje u tzv. stečena prava i izmjenu rigidnoga radnog zakonodavstva, koji neće proći bez snažnog otpora sindikata. Ipak, činjenica da je broj zaposlenih u javnoj upravi u prošloj godini rastao, a u većini ostalih sektora pada, upućuje na potrebu prilagodbe javne uprave gospodarskim prilikama. U Hrvatskoj je broj zaposlenih među najnižima u Europi, a od kraja 2008. godine broj zaposlenih se smanjio za 137 tisuća", zaključuju RBA analitičari.
Pročitajte još:
- Nevenka Bečić ima rješenje za sve nezaposlene doktore i matematičare: Neka kopaju ceste i pruge!