Proizvođačke cijene u Njemačkoj u prosincu su zabilježile usporavanje stope rasta na godišnjoj razini...
Naime, nakon godišnjeg rasta od 5,2% u studenom, zabilježen je rast cijena od 4 posto. Najveći doprinos rastu cijena imale su cijene energije koje su zabilježile godišnji rast od 8,3%, pa tako isključimo li energiju, proizvođačke cijene u Njemačkoj bilježe godišnji rast od 2,1 posto. Značajan rast zabilježile su također cijene u rudarstvu (+16,4% godišnje) i cijene lož ulja (+21,2% godišnje). Na mjesečnoj razini zabilježen je pad cijena od 0,4% iako je očekivan njihov rast.
Industrijske narudžbe u Italiji bilježe ponovni pad na godišnjoj razini u studenom, ali po blažoj stopi. Pad od 0,7% posljedica je prvenstveno pada narudžbi u segmentu električne opreme od 5,8% godišnje i tehničke opreme od 11,2% godišnje. Na mjesečnoj razini zabilježen je tek blagi pad od 0,1 posto. Prodaja stambenih nekretnina na američkom sekundarnom tržištu u prosincu je, treći mjesec za redom, zabilježila rast i to od 5% mjesečno ostvarivši 4,61 milijun kupoprodaja. Prodaja je tako narasla na najvišu razinu od siječnja 2011. najavljujući stabilizaciju stambenog tržišta u novoj godini.
Umjereni optimizam obilježio je i sam kraj prošlog tjedna uz rast njemačkih i američkih prinosa. Ukoliko ne dođe do neugodnih iznenađenja u tekućim pregovorima Grčke s kreditorima, njemački prinosi mogli bi i ovaj tjedan zabilježiti blagi rast. Ipak, slabo europsko gospodarstvo (te mogućnost ulaska u recesiju), gomila likvidnosti na tržištu te dužnička kriza ne dozvoljavaju snažniji oporavak njemačkih prinosa. Na primarnom europskom tržištu najavljena su izdanja Slovačke (pon.), Nizozemske (ut.), Njemačke (sri.) te Italije (čet). U SAD-u osim ekonomskih objava (s tržišta rada, BDP-a za Q4) fokus će biti usmjeren na sastanak FOMC-a u srijedu, javljaju RBA analitičari.
Foto:flickr