Prošli je tjedan završio uz dobre rezultate američkog tržišta rada...
Broj zahtjeva za naknade novonezaposlenih se smanjio za 9 tisuća u odnosu na predzadnji tjedan u prosincu (više od očekivanja), dok je u prosincu zaposleno 325 tisuća radnika, što je za čak 119 tisuća više nego u studenom te je znatno iznad očekivanja. Još jedan pokazatelj zapošljavanja - Change in Nonfarm Payrolls pokazao je rast zapošljavanja u prosincu za 200 tisuća radnih mjesta, što je također iznad očekivanja.
S druge strane, podaci iz eurozone nisu tako optimistični. Nove industrijske narudžbe u Njemačkoj u listopadu su porasle tek za 1,6% godišnje, što je ispod očekivanja, dok je trgovina na malo u studenom zabilježila mjesečni pad od 0,9% te rast od 0,8% na godišnjoj razini.
akon što su se američke državne obveznice našle pod pritiskom solidnih pokazatelja s tržišta rada potvrđujući tako oporavak SAD-a, najave pojedinih dužnosnika o vjerojatnom nastavku mjera monetarnog popuštanja pojačala je potražnju i utjecala je na rast cijena američkih državnih obveznica. S druge strane u fokusu europskih tržišta nastavlja biti dužnička kriza, a visoka averzija prema riziku i dalje je najočitija u rastu prinosa na talijanska i španjolska izdanja.
Krajem prošlog tjedna i Fitch je snizio mađarski kreditni rejting na s "BB+" na "BBB-" svrstavajući ga u špekulativnu kategoriju. Fokus tržišta današnji je sastanak Merkel - Sakozy u Berlinu na kojem bi trebali usuglasiti stajališta oko daljnjeg rješavanja dužničke krize. Na primarnom tržištu u ovom tjednu najavljena su izdanja Španjolske, Italije, Nizozemske Austrije i Njemačke, prenose RBA analitičari.