Hrvatska gospodarska komora (HGK) jučer je predstavila rezultate ovogodišnje akcije "Kupujmo hrvatsko"...
Nadan Vidošević, predsjednik HGK rekao je kako je temeljni cilj akcije podizati svijest o važnosti kupovine hrvatskih proizvoda posebno onih kvalitetnih te onih sa značajkama izvrsnosti. Akcija „Kupujmo hrvatsko“ i dalje ima sve veću potporu hrvatskih građana, a to je potvrdilo istraživanje provedeno na uzorku od 1000 građana u drugoj polovici studenoga 2011. godine. Većina ispitanika u nacionalno reprezentativnom uzorku građana starijih od 15 godina tvrdi da su čuli za akciju „Kupujmo hrvatsko“ (97 posto) i podržavaju je (96 posto).
Vidošević je rekao da gotovo 80 posto ispitanika tvrdi da je spremno izdvojiti više novca za kvalitetan hrvatski proizvod jednake kvalitete kao strani! To je za oko šest postotnih bodova više nego 2010. godine i za čak 20 postotnih bodova više nego 2009. godine, što svjedoči o velikoj promjeni u odnosu potrošača prema hrvatskim proizvodima. Kupovinom hrvatskih proizvoda pored ostalog čuvamo naša radna mjesta. U sljedećem razdoblju nećemo odustati od osnovne ideje akcije jer se tako jačaju naši proizvodni potencijali pri čemu treba poštivati načela održivog razvoja. Domaća potražnja generira gospodarski rast, a jačanje realnoga gospodarskog sektora uz pokretanje investicijskog ciklusa nemaju alternativu u pogledu ekonomskog oporavka. Neki naši susjedi iz regije pokušali su sa sličnim akcijama, ali u tome nisu bili uspješni kao HGK, dok Italija i Austrija već desetljećima uspješno provode ovakvu akciju, rekao je Vidošević.
Većina ispitanika preporučila bi svojim prijateljima i poznanicima kupovinu hrvatskih proizvoda (80 posto) i slaže se da je potrebno kupovati hrvatske proizvode kako bi se pomoglo hrvatskom gospodarstvu (92 posto). U odnosu na 2010. godinu značajno se povećala vjerojatnost preporuke kupovine hrvatskih proizvoda, kao i slaganje s važnošću kupovine hrvatskih proizvoda.
Tri četvrtine ispitanika tvrdi da prilikom kupovine obraćaju pozornost na podrijetlo proizvoda. U odnosu na prošlu godinu, značajno se smanjio udio ispitanika koji to čine ponekad, dok se udio onih koji nikada ne obraćaju pozornost na podrijetlo proizvoda značajno povećao (na 10 posto), poručuju iz HGK.
Pročitajte još: