PMI indeksi prerađivačkog i uslužnog sektora Njemačke zabilježili su rast u prosincu...
Naime, nakon što je studenom PMI indeks prerađivačkog sektora iznosio 47,9 u prosincu je narastao na 48,1 dok je PMI indeks uslužnog sektora zabilježio rast s 50,3 na 52,7. Isti trend zabilježili su i indeksi eurozone. Tako je PMI indeks prerađivačkog sektora iznosio 46,9 dok je PMI indeks uslužnog sektora iznosio 48,3. Stopa inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena, zadržala se na najvišoj razini u posljednje tri godine te je u studenom iznosila 3% dok je zaposlenost u trećem tromjesečju zabilježila pad u odnosu na tromjesečje prije (-0,1%) signalizirajući ulazak eurozone u recesiju.
Proizvođačke cijene u SAD-u bilježe godišnji rast od 5,7% što predstavlja usporavanje stope rasta više od očekivanja dok na mjesečnoj razini bilježe rast od 0,3 posto. Glavni generator rasta su cijene energije. Zahtjevi za naknade za novonezaposlene u SAD-u zabilježile su neočekivano veliki pad smanjivši broj naknada za 19 tisuća. Ukupan broj naknada za novonezaposlene tako je iznosio 366 tisuća što je najniža razina u posljednje tri godine. Zahtjevi za nezaposlene zabilježili su rast te su u prvom tjednu prosinca iznosili 3,603 milijuna zahtjeva.
Inozemna tržišta jučer su bila pod utjecajem razmjerno povoljnih ekonomskih objava što je uz solidnu potražnju za jučerašnjim španjolskim izdanjem podržalo rast dioničkih tržišta i smanjilo potražnju za sigurnim utočištima. Španjolski prinosi su se pali i nakon što je vlada uspješno plasirala 6,03 mlrd eura obveznica dospijeća 2016., 2020. i 2021. Planirani iznos izdanja bio je 3,5 mlrd eura.
Povoljne vijesti s američkog tržišta rada odnosno manji broj naknada za novonezaposlene od tržišnih očekivanja pogurnulo je prinose na američke obveznice, dok su se njemačke obveznice našle pod pritiskom iznad očekivanih rezultata PMI indeksa, prenose RBA analitičari.
Foto:Flickr