Ukupna likvidna sredstva (monetarni agregat M4) u Velikoj Britaniji zabilježila su godišnji pad od 2,7% dok na mjesečnoj razini bilježe pad od 0,3 posto...
Poticaj padu M4 agregata pridonio je značajan godišnji pad (-10,4%) u kategoriji depozita financijskih institucija i velikih poduzeća. Indikator poslovne klime eurozone u studenom bilježi pad veći od očekivanja (-0,3) koji je iznosio -0,44. Istovremeno, indikator ekonomskog povjerenja eurozone je pao na najnižu razinu u posljednjih dvije godine (93,7) s obzirom na pogoršanje gospodarske situacije, ali i rastuće zabrinutosti oko krize u eurozoni.
Prema konačnim podacima, povjerenje potrošača eurozone u studenom se zadržalo na razini od -20,4 kako je i očekivano. Potrošačko povjerenje u SAD-u u studenom bilježi rast veći od očekivanja (44) te je iznosilo 56. Poticaj rastu pridonio je smanjeni potrošački pesimizam uzrokovan rastom povjerenja u zadržavanje radnog mjesta i razine primanja.
Uz solidan interes investitora (bid/cover 1,5) Italija je jučer plasirala nove obveznice dospijeća 2014., 2020. i 2022. uz prinose 7,89,7,28 te 7,56 posto. Nakon toga uslijedila je korekcija cijena i rast prinosa na talijanska izdanja. Unatoč najskupljim troškovima zaduživanja Italije od uvođenja eura, dionička tržišta su porasla, a njemački desetogodišnji prinos kretao se oko najviših razina u posljednja tri mjeseca.
Neizvjesnost oko budećeg razvoja krize i dalje stvara negativno raspoloženje na tržištu. Jučerašnji sastanak ministara financija te rasprava oko uvjeta jačanja kriznog fonda (EFSF) bila je u fokusu investitora. Osim jače suradnje s MMF-om države članice dogovorile su se da bi EFSF trebao jamčiti do 30 posto novoizdanih obveznica država u fiskalnim problemima. Grčkoj je odobrena nova tranša financijske pomoći od 8 mlrd eura, prenose RBA analitičari.