U trećem tromjesečju gospodarstvo SAD-a zabilježilo je godišnji rast manji od očekivanja (2% umjesto 2,5%) dominantno uslijed smanjenja zaliha (po prvi puta od Q42009), ali uz solidan rat osobne potrošnje (2,3%) koja čini 70 posto američkog BDP-a...
MMF- je jučer najavio novi program (Precautionary and Liquidity Line) prvenstveno namijenjen državama Europe suočenim s kratkoročnim problemima likvidnosti uslijed prelijevanja negativnih efekata dužničke krize. Uslijed straha od recesije i teškog stanja na tržištu rada indeks povjerenja potrošača u eurozoni za studeni pao je na -20,4 što je najniža razna u posljednje dvije godine.
Fokus investitora i jučer je bio uglavnom usmjeren na vijesti vezane uz dužničku krizu te prijedloge izdanja zajedničkih obveznica eurozone čemu se oštro protivi Njemačka koja ne namjerava odstupiti od dosadašnje politike zasnovanoj prvenstveno na zahtjevima konsolidacije javnih financija. Istovremeno države periferije nastavljaju se zaduživati uz znatno veće prinose pa je primjerice Španjolska izdala tromjesečne trezorske zapise uz dvostruko veći prinos (5,11%) u usporedbi s aukcijom održanom prije mjesec dana.
Američke obveznice su dodatnu podršku pronašle i u jučerašnjoj objavi BDP-a, a bijeg u sigurnije instrumente potvrdila je i solidna potražnja za jučerašnjim izdanjem petogodišnjih obveznica (35 mlrd dolara) čiji je prinos pao na rekordno nisku razinu 0,937 posto. Danas se očekuje objava prijedloga Europske komisije glede izdanja zajedničke obveznice eurozone te prijedlozi vezani uz stroži nadzor proračuna zemalja članica, prenose RBA analitičari.