Nakon što je Grčka i službeno objavila kako neće provesti referendum o drugom paketu pomoći EU-a, drugi dan G-20 summita konačno se okrenuo nekim drugim pitanjima...
I dok svijet čeka večerašnje zasjedanje grčkog parlamenta na kojem će se odlučivati o povjerenju vladi premijera Georgea Papandreoua, predstavnici 20 najjačih svjetskih gospodarstava u Cannesu navodno dogovaraju povećanje kapitala Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Kako prenose britanski mediji, MMF trenutno raspolaže s nekih 950 milijardi dolara, ali polovica tog iznosa već je "u pogonu". Svjetski politički lideri kroz povećanje kapitala MMF-a žele stvoriti zaštitu barijeru u slučaju da Europski fond za stabilizaciju (EFSF) ne uspije stabilizirati euro-gospodarstva. Nažalost, povjerenje u EFSF svakim danom sve više opada, pa su tako nedavno Kina i Japan odbili financirati novo proširenje EFSF-a na 1 bilijun eura. EFSF trenutno rapolaže s 440 milijardi eura.
Kada je u pitanju povećanje kapitala MMF-a, jedan od većih problema biti će Velika Britanija jer će se u sporazumu naglasiti kako se MMF proširuje kako bi bio spreman pomoći zemljama eurozone. Kako svi znamo, Velika Britanija nije dio eurozone, pa bi tu moglo doći do velikog protivljenja iako se izdvajanje za pomoć MMF-u u britanskom proračunu neće prikazivati kao proračunski deficit. Za sada se još uvijek spekulira o iznosu povećanja kapitala MMF-a, no Reuters spekulira kako bi MMF mogao biti "podebljan" s nekih 350 do 500 milijardi eura.
Istovremeno...
Italija je stavljena pod "monitoring" MMF-a i EU-a zbog dugo odgađanih reformi mirovinskog sustava, tržišta rada i usporene privatizacije.
Vlada talijanskog premijera Silvia Berlusconija pred potpunim je kolapsom, a talijanski dug dosegnuo je zabrinjavajućih 120 posto BDP-a. Berlusconi je najavio kako će i on organizirati glasovanje o povjerenju njegovoj vladi kako bi ista imala potporu parlamenta za provođenje potrebnih "bolnih rezova".
Pročitajte još:
- TEMPIRANA BOMBA: Pripremite se, Grčka će danas možda ostati bez vlade