Zatvori
Poslovni Puls
25/10/2011

NENAD BAKIĆ: Hrvatsko dioničko tržište je neučinkovito, ali racionalnim ulagačima nudi izvanredne prilike

Što se tiče hrvatskog tržišta, smatram da ono u cjelini nije prejeftino. Neke ‘vodeće’ dionice, u smislu onoga što se smatra našim domaćim ‘blue chipom’ teško idućim kvartalnim rezultatima mogu opravdati svoje valuacije, a neki se moraju dobro potruditi...

Osim njih, postoji i više ‘kockarskih’ (dobro, budimo blaži, ‘kladioničarskih’) dionica, no postoje velike, nove i uzbudljive priče, čak i aspekta značajnih stranih investitora. Smatram da je značajan razlog njihove zapostavljenosti (što se tiče stranih investitora) – blentavost. Mnogi naši analitičari i dalje trube o standardnim tzv. blue chipovima s vječnim ‘hold’ preporukama (odnosno, sell, iako to neki naši analitičari ne razumiju, kada daju ‘ciljanu cijenu’ za godinu dana 12-15% veću od sadašnje – tko zaista želi ulagati u hrvatsko tržište po ciljanoj cijeni u kunama većoj za 15% od današnje?), te Ingri, Validusu, Magmi i nekim drugima koje, vjerujem, slabo zanimaju strane institucionalne ulagače. To je jedan dio objašnjenja zašto se diferencijacija tržišta nakon velikog neselektivnog pada 2008.-2009. događa vrlo polako.

Zamislite se u ulozi nekog stranog fond managera (uglavnom birokrata) koji mora uložiti u frontier markets, pa tako i u malu Hrvatsku, na njeno malo tržište kapitala. Pogleda indeks, u njemu su 25% blokirana INA (ajde, sada je više nema) i HT koji se trguje po P/E=11. Dobije newsletter svog brokera u kojem su glavne zvijezde Ingra, Magma, Validus, protiv kojih ne želim ovdje reći ništa loše, nego vas samo pozivam da se stavite u poziciju tog fond managera. Mislim da je on žestoko demotiviran time. To je prava antireklama.

Kao što znate, uvjeren sam da zaista postoje nove, velike i uzbudljive priče (kako poslovno, tako i zbog izrazite jeftinoće) na hrvatskom tržištu kapitala. Koliko sam vidio u izvještajima (analize i općenito praćenje), one uopće ne figuriraju u izvještajima naših analitičara. Konkretno, nisam vidio ni jedan izvještaj koji se tiče PTKM (očekujemo 3 mlrd. kuna prihoda ove godine uz zdravu profitabilnost) ni KORF. ADPL sam vidio tek kad ga je FIMA napravila zbog onog de facto SPO-a (koji je ujedno i pokazao snagu dionice jer je tržište u vrlo neurednoj transakciji – pri čemu mislim na tržišne okolnosti, a ne samo provođenje transakcije: takav tip aukcije je loš za prodavača i dionicu, ali je prodavač bio u stečaju transparentnost je vjerojatno bila na prvom mjestu – apsorbiralo preko 100 mil. kn dionica), iako mi je očito da je to mnogo atraktivnija i jeftinija priča od ERNT, iako se ovaj kod nas smatra blue chipom, a ADPL još uvijek kao nekom ‘alternativom’ za koju sam uvjeren da ju ni 10% potencijalnih stranih ulagača u hrvatsko tržište nije ni svjesno – naprosto nema researcha!

Svaki pad tržišta ubrzava daljnju diferencijaciju – primjerice, nakon velikog pada 8. i 9. kolovoza neke su se dionice do danas oporavile – a smatram da je ta diferencijacija ionako nezaustavljiv proces. Duboko sam uvjeren da je hrvatsko tržište snažno neefikasno, da racionalnim ulagačima nudi izvanredne prilike, te da su te prilike tako radikalne, da u biti ne znamo kad možemo očekivati značajne pomake u cijenama.

Sposobnost naših brokera da generiraju zanimljivo pokrivanje hrvatskog tržišta kapitala uvjet je za njihovo produbljivanje ili generiranje odnosa sa stranim klijentima, što je svakako bolje od ‘situacija je teška, ne može se, sve je u bedu’ pristupa, koji mi se čini da često prevladava. Jasno, oni koji prvi mogu pokriti nove stvari, generirat će i većinu prometa.

Pročitajte još:

- Nenad Bakić ruši mit o ulaganju u nekretnine kao jedinom “sigurnom” ulaganju u Hrvata

Tekst je u potpunosti prenesen s bloga Nenada Bakića. Od spomenutih dionica, autor ima dionice ADPL, KORF, PTKM i INA i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju istih.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram