Amerikanci Thomas Sargent sa sveučilišta u New Yorku i Christopher Sims sa Sveučilišta Princeton dobili su ovogodišnju Nobelovu nagradu za ekonomiju za rad kojim su pokazali kako promjene u vladinoj politici i ekonomski šokovi mogu utjecati na ekonomije pojedinih zemalja...
Dobitnici nagrade, koja uključuje milijun i pol dolara, ističu da njihov rad ne nudi nikakva izravna rješenja za razne zemlje, ali metode koje su razvili mogle bi pomoći političarima, prenosi Glas Amerike.
U priopćenju Odbora za dodjelu nagrade navodi se da su dobitnici razvili metodu koja se bavi pitanjima kako na gospodarski rast i inflaciju utječu povećanje kamatne stope ili smanjenje poreza. Ovo je istraživanje posebno važno dok se europske vlade i američka bave problemima velikog dugovanja i istovremeno pokušavaju potaknuti posustale ekonomije. Obojica ovogodišnjih dobitnika imaju po 68 godina.
Njih su dvojica svoja istraživanja proveli neovisno tijekom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, međutim u obrazloženju nagrade kaže se da su metode koje su razvili Sargent i Sims postale ključna oruđa u makroekonomskim analizama posljednjih godina.
Dobitnici su istaknuli kako ne postoji čarobni štapić koji će preko noći riješiti svjetske ekonomske probleme.
"Ovo što se sada događa u Europi s eurom - sve se svodi na očekivanja što će druga strana napraviti", kaže Sargent u intervjuu koji je objavljen na Nobelovoj službenoj web stranici.
Nagrada za ekonomiju posljednja je proglašena ovogodišnja Nobelova nagrada.