Zatvori
Poslovni Puls
05/09/2011

Hrvatska niti ove godine neće izaći iz krize: Godišnji rast BDP-a u najboljem slučaju mizernih 0,7 posto!

Premijerka je prije nekoliko dana poručila kako "Hrvatska izlazi iz krize". Ipak - brojke to baš i ne potvrđuju...

Podaci o kretanju BDP-a u drugom kvartalu ukazuju na rast gospodarstva na godišnjoj bazi za mršavih 0,8 posto. Tome treba pridodati i visoku stopu nezaposlenosti, koja se na iznenađenje svih dodatno povećala u samom srcu turističke sezone. Prihodi od PDV-a također su manji, oko 1,4 posto u srpnju i kolovozu u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Premijerkin ekonomski savjetnik Željko Lovrinčević vjeruje kako vladine prognoze o godišnjem rastu bruto društvenog proizvoda od 1,5 posto u 2011. godini - neće ostvariti:

"Na kraju godine rast će biti oko 0,7 posto, što je manje od onoga što je većina prognostičara ali i službenih institucija planirala", izjavio je on za NoviList.

A da stvari budu još gore, Lovrinčević upozorava kako se Hrvatska mora početi spremati za dolazak novog kriznog vala.

"Situacija u okruženju ukazuje na dolazak novog nešto blažeg vala krize. Zemlje poput Portugala, Irske, Grčke, Španjolske i Italije stavile su pod kontrolu rashode, ali sada su problem prihodi, jer ekonomija se ne oporavlja", zaključuje Lovrinčević. Smatra da bi se Hrvatska već sada trebala početi pripremati za novi val krize i to za početak izmjenama Zakona o radu, ako ne želi da ponovno sav teret krize ponese privatni sektor, odnosno radnici iz tog sektora.

Nekoliko analitičara i ekonomista već je upozorilo na iznimno neizvjestan četvrti kvartal, a posljednje vijesti iz Europske Unije (Grčka klizi u bankrot) i SAD-a (nepostojeći rast zaposlenosti) ukazuju kako se možda moramo pripremiti za novo ekonomsko posrtanje.

Pročitajte još:

- RBA analitičari: U trećem kvartalu očekujemo rast BDP-a od 1,6 posto, a u četvrtom usporavanje tog rasta

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram