Zatvori
Poslovni Puls
02/09/2011

SDP-ov plan za oporavak: Poduzetnicima će isplata plaće postati jeftinija, ali se uvodi veći porez na dobit!

Nekoliko mjeseci prije izbora SDP polako otkriva svoje "karte" kada je u pitanju ekonomska strategija koju namjerava uspostaviti ukoliko ove jeseni osvoji povjerenje hrvatskih birača...

Nedavno je HNS-ov ekonomski strateg Dragan Kovačević rekao kako "kukuriku koalicija" ozbiljno razmišlja o povećanju poreza na dobit.

"Nećemo uvesti porez ako netko ima jedan ili dva stana, nego ako poduzeća imaju dobit i izvlače je, kao što to rade T-HT ili velike banke, a plate samo 20 posto poreza na dobit. Oni su praktički monopoli ili oligopoli i njima se mora povećati porez na dobit i do 40 posto. Privatni monopoli ili ologopoli ovom su društvu previše uzeli, a premalo vratili. Oni koji dobit reinvestiraju neće biti oporezovani. Nedopustivo je da i da si direktori ili vlasnici poduzeća propišu plaću 4.000 kuna, a onda si isplate dividendu i na nju plate tek 20 posto poreza na dobit jer to urušava zdravstveni i mirovinski sustav", rekao je Kovačević.

Mnogi su tada kritizirali njegov istup upozorivši kako bi kompanije preko noći mogle preseliti svoja sjedišta izvan Hrvatske ukoliko bi se ovaj plan o povećanju poreza na dobit zaista i proveo u praksi.

Da nije riječ o nekim HNS-ovim "neautoriziranim" vrludanjima potvrdio je i SDP-ov ekonomski mag Branko Grčić u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.

"SDP namjerava smanjiti porezno opterećenje na rad, a uvesti nove poreze na kapital, kako bi porezni sustav bio pravedniji. Dakle, namjeravamo uvesti porez na imovinu, porez na dividende, te dodatni porez na dobit koja se izvlači iz Hrvatske. Prihodi od tih poreza neće biti veliki, pogotovo oni od poreza na imovinu, i neće se moći samo zahvaljujući njima utjecati na bolji odnos prihoda i rashoda u državnom proračunu, ali će ipak pridonijeti ravnomjernijoj raspodjeli poreznih prihoda", ističe Grčić.

Ukoliko smo mi dobro shvatili plan oporbene koalicije - standard građana namjeravaju podizati kroz smanjenje "poreznih opterećenja na rad" što bi u teoriji zaista moglo dovesti do većih neto plaća. A taj socijalni program financirat će se kroz podizanje poreza na imovinu, dobit, dividende - što je samo po sebi iznimno rizično. No, činjenica je da u državnom proračunu nema mjesta za financiranje ovakvih socijalnih eksperimenata, pa je izbor očito pao na "Robin Hood" strategiju uzimanja od bogatih i davanju siromašnima.

Što Vi kažete? Ima li ovo smisla ili...

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram