BDP eurozone je u drugom tromjesečju zabilježio usporavanje rasta na godišnjoj razini koji je iznosio 1,7% što je ispod očekivanja, kao i u odnosu na tromjesečje prije kada je zabilježen blagi rast od 0,2%...
BDP Njemačke u drugom tromjesečju je zabilježio usporavanje rasta koji je iznosio 2,8% godišnje što je ispod očekivanih 3,2%. U odnosu na tromjesečje prije spomenuti pokazatelj bilježi blagi rast od 0,1 posto.
Indeks potrošačkih cijena u Velikoj Britaniji u srpnju bilježi godišnji rast od 4,4% što predstavlja rast iznad očekivanja, dok na mjesečnoj razini spomenuti pokazatelj ne bilježi nikakve promjene. Indeks maloprodajnih cijena u Velikoj Britaniji je u srpnju iznosio 234,7 što je u skladu s očekivanjima.
Robna razmjena s inozemstvom eurozone u lipnju je iznosila 0,9 milijardi eura što je ispod očekivanja. Indeks izvoznih cijena u SAD-u zabilježio je godišnji rast od 14% dok na mjesečnoj razini bilježi rast od 0,3%. Broj započetih stambenih gradnji u SAD-u u srpnju je iznosio iznad očekivanih 604 tisuće, dok broj izdanih odobrenja za građenje bilježi pad te je iznosio 597 tisuća. Industrijska proizvodnja SAD-a bilježi blago ubrzavanje rasta koji je u srpnju iznosio 0,9% dok iskorištenost kapaciteta iznosi 77,5 posto.
Iako su jučerašnji ekonomski podaci u SAD-u bili uglavnom pozitivni (rast industrijske proizvodnje i broja započetih novih gradnji stambenih objekata), američke državne obveznice su ostvarile solidan rast. S druge strane, na europskom tržištu obveznica nije bilo značajnijih pomaka.
Sastanak njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya odbacio je mogućnost izdanja zajedničke obveznice eurozone čime bi se pokušala obuzdati fiskalna kriza. Da su se tržišta ipak smirila u odnosu na prvi dio prošlog tjedna, potvrđuje i nastavak pada prinosa talijanskih i španjolskih obveznica, koji se za desetogodišnja izdanja sada nalaze ispod 5 posto, prenose RBA analitičari.