Zatvori
Poslovni Puls
15/08/2011

Okret za 180 stupnjeva: Evo zašto je visoka cijena nafte zapravo jako loša stvar za američku ekonomiju

Posljednjih nekoliko mjeseci cijene nafte zabilježile su najnagliji pad od financijske krize 2008. godine te se sada kreću oko 80 dolara za barel...

Cijena barela nafte pala je od travnja za oko 30 dolara. Ekonomisti kažu da je do toga došlo zbog bojazni da će usporena ekonomija umanjiti potražnju za gorivom. Paul Isbell, stručnjak je za energiju i klimatske promjene pri jednoj nevladinoj organizaciji u Washingtonu smanjenje cijene goriva pripisuje neizvjesnoj politici Washingtona te nedavnom sniženju boniteta Sjedinjenih Država: Glavni razlog za ovakav trend je osjećaj nevjerice oko onoga što se događa u Sjedinjenim Državama.

No to je, dodaje on, samo posljednji u nizu razloga za iznimnu nestabilnosti cijena nafte.

2008. godine cijena je naglo pala uslijed globalne krize nakon što je porasla na 150 dolara za barel. Tsunami u Japanu i nasilje na Srednjem istoku također su utjecali na cijenu nafte. Isbell ističe da potresi s cijenom nafte najviše pogađaju siromašne te vjeruje da porezni nameti na gorivo, kakvi se prakticiraju u Europi, mogu biti amortizer cjenovnih potresa te sredstvo za ublažavanje klimatskih promjena:

"Trebamo prestati s razmišljanjem: visoke cijene nafte su loše, a niske su dobre", rekao je Isbell.

Ukoliko su cijene preniske, kaže on, to bi moglo djelovati kao svojevrsna porezna olakšica za potrošače, ali i ostaviti i ranjivima za rast cijena goriva u budućnosti na američkom tržištu.

Pročitajte još:

- Ovaj podatak mijenja sve – Venezuela sada ima veće zalihe sirove nafte nego Saudijska Arabija!

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram