Pokušaji da se smanji državni dug i dalje su u središtu rasprava u Sjedinjenim Državama. U nizu drugih zemalja, poput Grčke, to je i razlog za ulične nerede. U nekim zemljama, državni je dug veći nego ukupna godišnja ekonomska proizvodnja...
Dužnički problemi mogu usporiti ekonomski rast, povisiti kamatne stope, a financijske probleme učiniti još gorima, prenosi Glas Amerike.
Ekonomisti često nacionalni dug upoređuju s veličinom ukupne ekonomske proizvodnje konkretne zemlje. Ekonomist Till Schreiber kaže da preveliki dug šteti ekonomiji. "Ekonomska istraživanja pokazuju da u prosjeku, u različitim zemljama - siromašnim, bogatim i onima sa srednjim primanjima - odnos od 90 posto između duga i ukupnog društvenog proizvoda sugerira usporavanje rasta", tvrdi Schreiber.
On dodaje da zemlje s jakim industrijom i financijskim zalihama, poput Japana, mogu podnjeti znatno veći dug nego druge zemlje, kao što je Portugal, koji je izgubio mnoge od svojih industrija i radnih mjesta, koji su preselili u inozemstvo. Zajmodavci imaju povjerenja u japansku ekonomiju pa Tokio dobiva zajmove s relativno niskim kamatama, dok Portugal plaća visoku kamatu.
Premda stručnjaci ne sumnjaju u mogućnost Sjedinjenih Država da otplati svoje zajmove, glavne agencije za kreditni rejting upozoravaju da bi mogle smanjiti američki rejting ukoliko Washington uskoro ne riješi krizu oko dodatnog državnog zaduživanja. Neki stručnjaci kažu da je smanjivanje kreditnog rejtinga Amerike vrlo moguće, čak ako Kongres i predsjednik uspiju postići dogovor do drugog kolovoza – roka do kojeg se očekuje da će Sjedinjene Države dostići trenutni prag zaduživanja i neće biti u mogućnosti podmirivati svoje financijske obveze.
Niži kreditni rejting značio bi više kamatne stope za 14.3 bilijuna američkog duga, što je skoro jednako ukupnoj godišnjoj vrijednosti svih roba i usluga proizvedenih u Sjedinjenim Državama. Američki je dug tako velik, da bi čak i malo povećanje kametne stope koštalo milijarde dolara.