Indikator ekonomskog povjerenja eurozone pao je na najnižu razinu u posljednjih osam mjeseci, te u lipnju iznosi 105,1...
Padu ovog indikatora doprinijela je neizvjesnost oko odluke grčkog parlamenta vezano na predložene mjere štednje. Indikator potrošačkog povjerenja eurozone u lipnju je usporio s padom te je iznosio -9,8, dok je indikator poslovne klime zabilježio manji pad od očekivanog te je iznosio 0,92.
Monetarni agregat M4 u Velikoj Britaniji u svibnju na godišnjoj razini bilježi usporavanje pada te iznosi -0,2% dok na mjesečnoj razini bilježi manji rast od 0,1 posto. BDP Francuske u prvom tromjesečju nastavlja rasti po istoj godišnjoj stopi od 2,2%, dok u odnosu na prošlo tromjesečje bilježi manju stopu rasta (0,9%).
Na inozemnim tržištima došlo je do kratkotrajnog olakšanja nakon što je jučer Grčki parlament izglasao paket mjera štednje. Euro je ojačao oko 2 posto u odnosu na dolar dok su se njemačke državne obveznice našle pod pritiskom. Istovremeno premije rizika na grčke državne obveznice osobito kraćih dospijeća zabilježile su pad.
Pozitivan sentiment, odnosno pad prinosa, prelio se i na španjolska, irska te portugalska državna izdanja. Ipak, u fokus tržišta danas je glasovanje o prijedlogu Zakonu koji bi trebao biti temelj za provođenje mjera štednje, ali i argument ministrima financija EU da eventualno u nedjelju ne odobre novu financijsku pomoć Grčkoj. Iako očekujemo da bi se pozitivan sentiment, sužavanje spreadova periferije i oporavak njemačkih prinosa mogao nastaviti u idući tjedan do dva, pitanje grčke fiskalne krize i dalje će snažno utjecati na volatilnost tržišta. Osim toga ostaje za vidjeti koliko će implementacija mjera biti uspješna, prenose RBA analitičari.