Zatvori
Foto: Čak 33 posto Mađara preselilo bi se u neku drugu državu zbog boljeg radnog mjesta...
Poslovni Puls
30/06/2011

Problem za zemlje u razvoju: Studenti uzimaju diplome i odlaze raditi u inozemstvo...

Međunarodna studija GfK  - International Employee Engagement ( na uzorku od 30.000  zaposlenika u 29 zemalja svijeta), između ostalog, ukazuje i na ozbiljan problem odljeva mozgova za razne države i kompanije u 2011/12. godini...

Pitanje o preseljenju u drugu zemlju zbog boljeg posla postavljeno je u 17 od 29 zemalja u kojima je provedeno ovo istraživanje – i pokazuje da je 27% zaposlenika spremno na takvu akciju. To su prvenstveno spremni učiniti mladi, kvalificirani radnici: njih dvije petine (41%) u dobi između 18 i 29 godina spremno je iseliti se  radi pronalaženja boljeg posla. Kod zaposlenika s diplomom fakulteta to je spremno učiniti njih 32% a kod onih sa doktoratom to bi učinilo njih 37%.  S druge strane, ovo važi samo za petinu zaposlenih koji imaju diplomu srednje škole (22%), prenosi GfK.

Nalazi pokazuju da je od svih tržišta pokrivenih istraživanjem najteža situacija u Centralnoj i Južnoj Americi. Gotovo šest od deset zaposlenih u Meksiku (57%),  njih polovina u Kolumbiji (52%), te dvije trećine u Brazilu i Peruu (41%, odnosno 38%) spremno je tražiti bolji posao izvan granica svoje domovine.

Sličan trend je vidljiv i u većini tržišta  obuhvaćenih ispitivanjem (17 zemalja): u Turskoj je spremno odseliti 46% radnika, u Mađarskoj 33%,  Rusiji 29%, u Portugalu i V. Britaniji po 27%. Čak se SAD i Kanada, zemlje tradicionalno poznate po relativnoj nezainteresiranosti njihovih građana za život u inozemstvu, suočavaju s činjenicom da petina tamošnjih zaposlenika iskazuje spremnost iseljenja zbog boljeg posla (po oko 20%).

Iz pregleda je vidljivo da,  kao što se države trebaju bojati odljeva mozgova, takove opasnosti postoje  i za kompanije. U prosjeku jedan od četiri zaposlenika želi / planira napustiti sadašnju firmu u slijedećih 12 mjeseci. Istraživanje pokazuje da jedno od troje zaposlenih u kompanijama već aktivno traži novi posao (35%), a jedno od petero (18%) to planira u slijedećih šest mjeseci. Tek 8% zaposlenih odgađa promjenu dok se gospodarstvo zemlje stabilizira.

Situacija je naročito ozbiljna u SAD-u i Kolumbiji gdje polovina radnika (55 / 47%) aktivno traži novi posao. Na suprotnoj strani nalaze se Brazil i Belgija u kojima   svega 15% zaposlenih traži novi posao / novu firmu. Istraživanje pokazuje koliko je danas tržište rada u mnogim zemljama globalizirano i fluidno. Zbog boljeg posla spremno se okreće i promjeni zemlje i kompanije. Zemljama i kompanijama neće biti nimalo lako zadržati kvalitetne kadrove potrebne za svoj razvoj.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram