U posljednjih desetak dana cijene nafte na svjetskim tržištima snažno su pale...
Cijena nafte tipa Brent pala je sa 120 dolara po barelu na 104 dolara po barelu,a tipa WTI s gotovo 100 na 90 dolara po barelu. Nagli pad je uglavnom posljedica najave Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će tijekom trideset dana otpustiti 60 milijuna barela zaliha sirove nafte.
Takva odluka uslijedila je nakon što se početkom lipnja članice OPEC-a nisu uspjele dogovoriti oko povećanja proizvodnje sirove nafte. To je tek treći put u posljednjih 30 godina da je IEA odlučila na ovaj način povećati ponudu nafte i tako utjecati na kretanje cijena. Osim toga, zadržavanju cijena nafte na razmjerno niskim razinama pridonose i očekivanja o usporavanju gospodarskog rasta tri najveća potrošača sirove nafte - SAD-a, Kine i Europske unije.
Američke i njemačke obveznice jučer su zabilježile pad cijena pod utjecajem pozitivnog sentimenta nakon prvog dana rasprave u grčkom parlamentu. Grčki parlament je u ponedjeljak započeo raspravu o prihvaćanju petogodišnjeg paketa vrijednog 78 milijardi eura, koji uključuje mjere štednje i prodaju državne imovine, nužnog za dobivanje druge tranše iz prvog paketa pomoći EU i MMF-a te odobravanje drugog paketa pomoći. U srijedu je predviđeno glasanje o mjerama koje su predložili EU i MMF, a u četvrtak o pojedinačnim zakonima koji bi omogućili provođenje tih mjera. Bez usvajanja mjera štednje Grčkoj će biti teško izbjeći default.
Osim raspoloženja vezanog uz Grčku danas će na svjetska tržišta utjecati objava povjerenja potrošača u SAD-u i Njemačkoj te potrošačkih cijena u Njemačkoj, prenose RBA analitičari.