Zatvori
Foto: Dolaze Kinezi...
Poslovni Puls
17/06/2011

Svjetska banka: Kineski juan za 10 do 15 godina postaje dominantna međunarodna valuta

Svjetska banke predviđa da će se kineska valuta renminbi (kineski juan) u sljedećih deset do petnaest godina priključiti američkom dolaru i euru kao dominantna međunarodna valuta...

Izvješće Svjetske banke naslovljeno "Multipolarnost: Nova globalna ekonomija“ analizira ekonomske sile u usponu i utjecaj vodećih nadolazećih tržišta poput Kine, Indije, Brazila, Južne Koreje, Rusije, Indonezije i još nekoliko zemalja u razvoju.

Mansoor Dailami, ekonomist Svjetske banke, kaže da bi ove zemlje, do 2025., mogle činiti oko polovine globalnog ekonomska rasta, piše Glas Amerike.

Dailami kaže da je globalni pokazatelj budućeg ekonomskog rasta ovih zemalja broj kompanija koja investiraju i posluju u inozemstvu. Kako kaže, između 1997. i 2010. godine Svjetska banka popisala je deset tisuća kompanija iz zemalja u razvoju koje sudjeluju u poslovnim transakcijama s inozemstvom: "Vidimo sve više kompanija iz Indije, Kine, Indonezije, Južne Afrike, Brazila, Meksika, kompanije koje proizvode i investiraju u inozemstvu. Ukratko te tvrtke sve više postaju multi-nacionalne."

Od ekonomija u usponu Dailami kaže da Kina ima predispozicije da igra najistaknutiju ulogu u određivanju globalne ekonomske politike. Prema njegovim riječima, Kina već poduzima korake kako bi kineski juan postao dominantna međunarodna valuta poput američkog dolara i eura: "To je način da Kina diverzificira svoje ogromne financijske rezerve koje su trenutno u stranim valutama. Kina je trenutno druga najveća ekonomija na svijetu, najveći izvoznik, pa ipak diže kredite i posuđuje novac u stranim valutama, a ne u vlastitoj."

Financijske rezerve Kine trenutno iznose tri bilijuna dolara. Kako pada vrijednost dolara tako se smanjuje vrijednosti kineskih monetarnih rezervi. Uspostava kineskog juana kao međunarodne valute reflektirala bi snažni  ekonomski položaj Kine, zaštitila bi sebe i druge zemlje od fluktuacija u stagnantnim ekonomijama Europe i Amerike. Renminbi (juan) nije prisutan na međunarodnom tržištu valuta dijelom i stoga što Kina ne dopušta njegovu konverziju po vrijednostima slobodnog tržišta.

No Dailami kaže da se Peking kreće u smjeru sve veće uporabe jena u međunarodnim transakcijama te dopušta da tržište u Hong Kongu izdaje obveznice i bankovne zajmove u kineskoj valuti.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram