Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u travnju je stopa nezaposlenosti iznosila 18,1%, što je znatan pad u odnosu na ožujak kada je iznosila 19,3 posto...
Pad stope nezaposlenosti posljedica je relativno snažnog pada broja nezaposlenih osoba registriranog pri HZZ-u. Osim zbog sezonskog zapošljavanja koje je najviše poraslo u tipično sezonskim djelatnostima, kao što je pružanje smještaja te priprema i usluživanje hrane, pad registriranih nezaposlenih posljedica je i brisanja iz nezaposlenosti zbog takozvanih ostalih razloga.
Da su kretanja u Hrvatskoj slična onima u zemljama u okruženju potvrđuju i podaci o stopama nezaposlenosti u zemljama SIE regije. Tako se u većini zemalja u travnju primjećuju pozitivna kretanja. Na mjesečnoj razini stopa nezaposlenosti uglavnom pada zbog sezonskog zapošljavanja. Međutim, u odnosu na prošlu godinu kretanja u pojedinim zemljama bitno se razlikuju. Dok u nekim zemljama, recimo u Češkoj i Rumunjskoj, stopa nezaposlenosti pada i na godišnjoj razini, u drugima, među koje se ubrajaju Slovačka i Hrvatska, stopa nezaposlenosti još uvijek je viša nego u istom mjesecu prošle godine, ali vidljivo je usporavanje rasta nezaposlenosti. Sa stopom od 5,4% Rumunjska ima jednu od najnižih stopa nezaposlenosti u svijetu, Slovačka i Češka imaju umjerene stope nezaposlenosti (10,9% i 8,6%), dok Hrvatska ima razmjerno visoku stopu registrirane nezaposlenosti, ali i veliku razliku između registrirane i anketne stope nezaposlenosti (12,1% u zadnjem tromjesečju 2010.).
RBA analitičari:
Tržište rada sporo se oporavlja u većini zemalja pa iznimka nije ni Hrvatska. U Hrvatskoj će stopa nezaposlenosti u mjesecima koji slijede padati i to najviše radi sezonskog zapošljavanja. Međutim, gospodarska aktivnost općenito je preslaba da bi stvorila nova radna mjesta te blaga stopa rasta gospodarstva koju očekujemo u ovoj godini neće biti dovoljna za značajno stvaranje novih radnih mjesta pa bi prosječna stopa nezaposlenosti trebala biti nešto viša nego prošle godine.