Cijena srebra oštro je potonula jutros neposredno nakon otvaranja burzi na azijskome tržištu...
U svega nekoliko minuta, prodavači su snažno prevladali nad kupcima, pa se cijena ove plemenite kovine spustila s 48 dolara i 15 centi za uncu (31,1 gram) na 42 dolara i 21 cent za uncu,što je pad od čak 12 posto.
Ipak, analitičari upozoravaju kako se ovaj cjenovni pad, premda izuzetno oštar, ne može smatrati relevantnim pokazateljem stanja na tržištu budući da se dogodio u trenutku vrlo maloga obujma prodaje. Neki promatrači čak idu toliko daleko da tvrde kako je ova najnovija korekcija na tržištu srebra još jedan dokaz da je u manipulacija cijenom u punome jeku. Naime, na svjetskim se burzama svakodnevno kupi ili proda i do stotinu puta više srebra nego što ga doista ima u fizičkom obliku, pa je mogućnost manipulacije cijenom putem kupnje, odnosno, prodaje "papirnatoga" srebra prilično velika.
Zlato iznenađuje
Nadalje, unatoč dostignutim cijenama od gotovo 50 dolara za uncu, srebro je i dalje u stanju bakvardacije (backwardation), što znači da je cijena srebra za trenutnu isporuku viša od cijene srebra za isporuku u bilo kojem trenutku u budućnosti, sve do prosinca 2015. godine. Riječ je o neuobičajenoj pojavi, koja se na tržištu plemenitih kovina rijetko pojavljuje, a kada se pojavi, signalizira uzlazni cjenovni trend.
Za razliku od srebra, koje unatoč pokušajima nije uspjelo probiti povijesni cjenovni rekord od 50 dolara za uncu, zlato je ponovno iznenadilo čak i najoptimističnije analitičare. Nakon što je cijena žute plemenite kovine kraj proteklog tjedna dočekala na novome povijesnom vrhuncu od 1565 dolara i 70 centi za uncu, početak novoga trgovinskoga tjedna cijenu je potjerao još i više, te se zlato u jednom trenutku prodavalo za 1578 dolara i 20 centi. No, nakon što se dogodila korekcija na tržištu srebra, i prodavači na burzama zlata također su korigirali cijenu, te se ona pala i zaustavila se na razini od 1550 dolara za uncu.