Krajem siječnja cijene sirove nafte na svjetskim su tržištima dosegle najvišu razinu u više od dvije godine. Uz dobre ekonomske pokazatelja u razvijenim svjetskim gospodarstvima, velikim potrošačima energije (SAD, Kina, Njemačka), na rast cijena nafte utjecale su i političke nestabilnosti na Bliskom istoku, prije svega u Egiptu, koji kontrolira promet Sueskim kanalom, kao najbržim pravcem za naftu iz Azije prema Europi.
Tako su očekivanja da bi se politički nemiri mogli proširiti na ostale zemlje Bliskog istoka i sjeverne Afrike (posebno Alžir i Libiju) utjecala na rast cijene nafte iznad 100 dolara po barelu (Brent), odnosno iznad 92 dolara po barelu (WTI). Nakon smirivanja situacije u Egiptu, cijena nafte tipa WTI spustila se na 85 dolara po barelu, dok je cijena nafte tipa Brent nastavila rasti te se trenutno nalazi na 103 dolara po barelu. Rast cijena na svjetskim tržištima odrazio se i na rast cijena goriva u Hrvatskoj.
Međunarodna organizacija za energiju (IEA), revidirala je na više očekivanu potražnju za naftom u prošloj i ovoj godini za 120 kb/d. Tako je potražnja za 2010. godinu procijenjena na 87,8 mb/d (+2,8 mb/d u odnosu na 2009.), dok se u ovoj godini očekuje rast na 89,3 mb/d (+1,5 mb/d u odnosu na 2010.) Optimističnije prognoze posljedica su prije svega rasta potražnje u zemljama iz skupine OECD i na azijskim tržištima u razvoju, na što upućuju i makroekonomski pokazatelji. U siječnju je ukupna svjetska proizvodnja nafte porasla za 500 kb/d na 88,5 mb/d, kao posljedica rasta proizvodnje zemalja članica OPEC-a, posebno Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Iraka, koji je povećao proizvodnju u siječnju za 280 kb/d.
RBA analitičari:
Iako u ovoj godini očekujemo nešto više cijene sirove nafte nego prošle godine zbog gospodarskog rasta, one će biti ograničene mjerama središnjih banaka za obuzdavanje inflacije. Naime, rast cijena sirovina vjerojatno će biti glavni generator inflatornih pritisaka. Slično će biti i u Hrvatskoj, gdje će zbog još uvijek relativno slabe domaće potražnje najveći pritisak na rast cijena dolaziti od skupljih sirovina. Međutim, nestabilnosti na Bliskom istoku još će neko vrijeme vjerojatno utjecati na volatilnost cijena nafte.