Zatvori
Foto: Likvidnost sustava i dalje se kreće oko 5 milijardi kuna, kamatne stope nalaze se oko minimalnih razina...
Poslovni Puls
11/02/2011

Kratkoročno ne treba očekivati velike promjene na domaćem tržištu novca

Tjedan u kojem je završilo jedno, a započelo drugo razdoblje održavanja obvezne pričuve nije donio značajnije promjene na tržištu ni u pogledu likvidnosti ni u pogledu kamatnih stopa. Likvidnost sustava i dalje se kreće oko 5 milijardi kuna, kamatne stope nalaze se oko minimalnih razina, a banke nastavljaju s praksom deponiranja viška kunske likvidnosti u prekonoćne depozite središnje banke. U fokus je bila aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija, uz očekivano visoki interes za upisom.

Naime, potražnja i upisani iznos nadmašili su planirano izdanje za 201 milijun kuna kod kunskih trezorskih zapisa i 10 milijuna eura kod trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu. Izuzev šestomjesečnog prinosa koji je zabilježio pad za 5bb (na 3,45%) ostali kunski prinosi nisu zabilježili promjene, a upisano je 52 milijuna kuna tromjesečnih, 150 milijuna kuna šestomjesečnih te 301 milijuna kuna jednogodišnjih kunskih trezorskih zapisa. Na prošloj aukciji zabilježen je i solidan interes za trezorskim zapisima z valutnu klauzulu, pa je umjesto planiranih 10, upisano 20 milijuna eura uz nešto niži prinos od 2,9 posto.

Kratkoročni dug države na temelju izdanih trezorskih zapisa trenutno iznosi 1,23 milijarde eura i 12,68 milijardi kuna (čineći tako oko 15,8% ukupnog javnog duga što je oko 6,6% BDP-a). Izvjesno je da će država tijekom 2011. godine obveze po izdanim trezorskim zapisima podmirivati zanavljanjem, a sve dok je likvidnost sustava visoka interes za upisom kratkoročnih državnih vrijednosnica ostat će na razmjerno visokim razinama.

U tjednu pred nama na novčanom tržištu ne očekujemo promjene u pogledu likvidnosti i kamatnih stopa. Najavljena je i nova aukcija trezorski zapisa što i ne iznenađuje obzirom da u tjednu pred nama dopijeva 353 milijuna kunskih i 31,5 milijuna eura trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu.

Cijeli tjedan domaće devizno tržište nije zabilježilo značajnije promjene već naprotiv tržišni tečaj kune u odnosu na euro kretao se u vrlo uskom rasponu na razinama malo iznad 7,41 kuna za euro. U tjednu pred nama ne očekujemo značajnije promjene pa bi se i srednji tečaj na tečajnici HNB-a trebao zadržavati na sadašnjim razinama. U jednomjesečnom razdoblju EUR/HRK bi mogao tek blago kliznuti prema razinama od 7,42 kune za euro, pišu RBA analitičari.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram