Poslovni Puls
14/01/2011

Raiffeisen analitičari: Cijene ove godine neće rasti zbog parlamentarnih izbora

Posljednji podaci Državnog zavoda za statistiku o kretanju potrošačkih cijena u prosincu u skladu su s konsenzusom tržišta...

Naime, prosječna godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u prosincu je iznosila 1,8%, što je blago ubrzavanje rasta u odnosu na studeni kada je zabilježena godišnja stopa inflacije od 1,2%. Na mjesečnoj razini potrošačke su cijene ostale nepromijenjene.

POVEZANE OBJAVE:

Tijekom 2010. inflatorni su pritisci bili razmjerno slabi kao posljedica niske razine domaće potražnje, izostanka pritiska uvoznih cijena te općeg pada gospodarske aktivnosti. Prosječna godišnje stopa inflacije iznosila je 1,1%. Najveći pritisak na rast cijena dolazio je od rasta cijena sirovina na inozemnim tržištima, što potvrđuju podaci za skupine prema namjeni potrošnje.

RBA analitičari:

Tako je, s obzirom na udjel od 15,2% u ukupnim potrošačkim cijenama, skupina Stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva s godišnjim rastom od 6,1% najviše pridonijela ukupnom rastu potrošačkih cijena. U navedenoj skupini najveći je rast ostvaren kod tekućih goriva (+23,6%), plina (+18,1%) i zagrijavanja stana (+16,5%). Više cijene goriva posljedično su djelovale i na cijene prometa. Naime, cijene prometa su zabilježile rast od 4,8% godišnje, što je primarno posljedica rasta cijena goriva i maziva za osobna vozila (+13,9%). Na ublažavanje inflatornih pritisaka najviše su utjecale cijene prehrane i bezalkoholnih pića s obzirom da čine gotovo jednu trećinu potrošačkih cijena. U spomenutoj skupini zabilježen je godišnji pad cijena od 1,5%. Uz prehranu i bezalkoholna pića, u smjeru smanjenja cijena djelovale su i cijene odjeće i obuće s padom od 4,2 posto.

Godinu pred nama sigurno će obilježiti jačanje inflacije velikim dijelom zbog baznog učinka s obzirom da je tijekom 2010. inflacija bila na najnižoj razini od provođenja stabilizacijskog programa. Nadalje, budući da će domaća potražnje i u idućoj godini biti razmjerno slaba, rastu cijena će najviše pridonijeti kretanje cijena u inozemstvu i troškovna inflacija. Naime, globalno gospodarstvo bi se 2011. trebalo nastaviti oporavljati pa će rasti potražnja za sirovom naftom i ostalim sirovinama, a time i njihova cijena.

Budući da je hrvatsko gospodarstvo uvozno orijentirano i energetski ovisno, rast cijena na svjetskim tržištima prelit će se i na domaće tržište te osim na cijenu energenata utjecati i na druge sastavnice indeksa potrošačkih cijena, poput prometa. Iako je rast nekih administrativno utvrđenih cijena, poput cijene električne energije, prošle godine odgođen pa ga očekujemo u ovoj godini, do toga možda neće doći s obzirom da se radi o predizbornoj godini. Najavljen je i rast cijena duhanskih proizvoda te nekih prehrambenih proizvoda.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram