Trgovci poput Amazona mijenjali su zadnjih godina njihove politike povrata i zamjene robe kako bi bili što atraktivniji svojim kupcima. Iako je to pogodno za kupce uzrokovalo je noćnu moru trgovcima kroz različite zloupotrebe i prevare.
Kako bi to spriječili dio lanaca je pooštrio takve politike, a drugi su otišli i korak dalje pa su se zbog velikog broja povrata kupljene robe odlučili na praćenje i kažnjavanje “zahtjevnih kupaca”.
Takve prakse uveli su veliki maloprodajni lanci poput Best Buya, Home Depota i Victoria’s Secreta.
Za to unajmljuju posebne konzultantske tvrtke koje vode bazu s prodajom i povratom kupljene robe od strane različitih kupaca.
Praksa je dobila i mnogo kritičara pa su se mnogi kupci požalili na kršenje privatnosti, dok su se drugi pobunili na društvenim mrežama žaleći se da su nepravedno kažnjeni.
Everyone has the right to return goods for a refund mostly when the item is a lemon ,#Bestbuy doesn't understand this or want too!
— The Movement for Injured Workers Rights USA (@MovementInjured) March 16, 2018
https://twitter.com/royruiz/status/973586523760230400
S druge strane trgovci se pravdaju da prate samo kupce s ekstremnim brojem povrata robe, te da samo žele spriječiti prevare koje su poprimile razmjere epidemije.
Slažete li se s ovakvom praksom trgovaca?